%25

Yükseköğretimin Serbest Düşüşü: Özel Üniversiteler

Liste Fiyatı : 28,00TL
İndirimli Fiyat : 21,00TL
Kazancınız : 7,00TL
978-975-539-983-6
889
Yükseköğretimin Serbest Düşüşü: Özel Üniversiteler
Yükseköğretimin Serbest Düşüşü: Özel Üniversiteler
Ayrıntı Yayınları
21.00

Yükseköğretimin serbest düşüşe geçtiği ve özel üniversitelerin yaygınlaştığı günümüzde, eğitime, bilime ve üniversiteye yeniden ama farklı bir gözle bakmak gerekiyor. Bu amaçla ve alanlarında değerli çalışmalarıyla bilinen akademisyenlerin katılımıyla hazırlanan bu kitap, üç temel işlevi yerine getirmeyi amaçlıyor. Öncelikli amaç, oldukça uzun süredir göz önünde bulunan, kamu üniversitelerinin yerini almaya başlayan ve çeşitli adlarla anılan kamusal olmayan üniversiteler gerçeğine ışık tutmaktır. Bu üniversiteler, kimi zaman “vakıf” kimi zaman da “holding” veya “patron” üniversitesidir. Giderek açıklığa kavuşan gerçek ise, farklı adlarla anılan bu üniversitelerin çoğunun çok yakında “kâr amaçlı üniversite şirketi” olarak işlemeye başlayacağıdır. “Hangi adla anılırsa anılsın, özel üniversiteler iyidir ve gereklidir” iddiasında olanlara sorunların ne kadar ciddi ve hatta vahim olduğunu olabildiğince somut ve çok boyutlu olarak göstermek kitabın ikinci amacıdır. Son olarak ise, üniversite bileşenlerinin –tüm öğretim kadrosu, her düzeydeki öğrenciler, akademik görevleri olmayan tüm çalışanlar– söz haklarının olmadığı ve özel üniversite modelinin bir direniş zemini olduğunun altını çizerek, üniversitelerin ticarileştirilmesinin yarattığı girdaptan çıkış yollarının somut mücadele örnekleri üzerinden incelenmesi ve ortaya konulması amacını taşımaktadır. Bugün tüm dünyada artan toplumsal veya kitlesel halk hareketlerinin talepleri içinde parasız, demokratik ve bilimsel eğitim hakkı ön planda gelmektedir. Özel üniversitelerse bu talebi yozlaştıran her türlü düşünce ve etkinliğin merkezi konumundadır. Kamu üniversitelerinin dolduramadığı söylenen boşluğu doldurma iddiasıyla kurulan bu üniversiteler, boşluğu doldurmak bir yana bir yığın sorun üretti ve bir girdap yarattı.

Serdar M. Değirmencioğlu ve Kemal İnal'ın çalışmasıyla bu kitapta bir araya getirilen yazılarda, bütün bu başlıklar ayrıntılı bir şekilde ele alındı, özel üniversiteler sorununun kapsam ve sınırları belirlendi.

 • Açıklama
  • Yükseköğretimin serbest düşüşe geçtiği ve özel üniversitelerin yaygınlaştığı günümüzde, eğitime, bilime ve üniversiteye yeniden ama farklı bir gözle bakmak gerekiyor. Bu amaçla ve alanlarında değerli çalışmalarıyla bilinen akademisyenlerin katılımıyla hazırlanan bu kitap, üç temel işlevi yerine getirmeyi amaçlıyor. Öncelikli amaç, oldukça uzun süredir göz önünde bulunan, kamu üniversitelerinin yerini almaya başlayan ve çeşitli adlarla anılan kamusal olmayan üniversiteler gerçeğine ışık tutmaktır. Bu üniversiteler, kimi zaman “vakıf” kimi zaman da “holding” veya “patron” üniversitesidir. Giderek açıklığa kavuşan gerçek ise, farklı adlarla anılan bu üniversitelerin çoğunun çok yakında “kâr amaçlı üniversite şirketi” olarak işlemeye başlayacağıdır. “Hangi adla anılırsa anılsın, özel üniversiteler iyidir ve gereklidir” iddiasında olanlara sorunların ne kadar ciddi ve hatta vahim olduğunu olabildiğince somut ve çok boyutlu olarak göstermek kitabın ikinci amacıdır. Son olarak ise, üniversite bileşenlerinin –tüm öğretim kadrosu, her düzeydeki öğrenciler, akademik görevleri olmayan tüm çalışanlar– söz haklarının olmadığı ve özel üniversite modelinin bir direniş zemini olduğunun altını çizerek, üniversitelerin ticarileştirilmesinin yarattığı girdaptan çıkış yollarının somut mücadele örnekleri üzerinden incelenmesi ve ortaya konulması amacını taşımaktadır. Bugün tüm dünyada artan toplumsal veya kitlesel halk hareketlerinin talepleri içinde parasız, demokratik ve bilimsel eğitim hakkı ön planda gelmektedir. Özel üniversitelerse bu talebi yozlaştıran her türlü düşünce ve etkinliğin merkezi konumundadır. Kamu üniversitelerinin dolduramadığı söylenen boşluğu doldurma iddiasıyla kurulan bu üniversiteler, boşluğu doldurmak bir yana bir yığın sorun üretti ve bir girdap yarattı.

   Serdar M. Değirmencioğlu ve Kemal İnal'ın çalışmasıyla bu kitapta bir araya getirilen yazılarda, bütün bu başlıklar ayrıntılı bir şekilde ele alındı, özel üniversiteler sorununun kapsam ve sınırları belirlendi.

   Dizi No
   :
   3
   Yayın No
   :
   875
   Stok Kodu
   :
   978-975-539-983-6
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat