Yerma

Yerma

Federico García Lorca Çeviri: Selahattin Yıldırım
ISBN: 978-605-314-240-9
1.Baskı - 2017

Lorca’nın tüm eserlerinde varolan “yerleşik düzene başkaldırı”, “ağıtsallık” ve “imkânsızın peşine düşme” hâli, Yerma’da da açıkça kendini gösterir.

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
7,00 TL
10,00 TL

Kitap Hakkında

Bir çocuk sahibi olmak, bir demet güle sahip olmak gibi bir şey değildir. Onların büyüdüğünü görebilmek için acı çekmek durumundayız. Çocukların damarlarımızdaki kanın yarısını alıp götürdüğü düşüncesindeyim. Fakat bu iyi, sağlıklı ve çok güzel bir şey. Her kadın, dört beş çocuğa yetecek kadar kana sahiptir ve o çocuklara sahip olmadıkça, bu kan zehre dönüşür. Bana olacak olan da bu.

Lorca farklı kültürel kaynakları birbiri içinde ustaca eriten bir yazardır. Yerel ile evrenseli, soyutla somutu bağdaştırır. Sahici bir estetik yaratmayı, bireysel ve toplumsal acı üzerine eşzamanlı eğilmeyi, gerçeklere ulaşabilmek için araçsal akıldan ve bilgiççe zekâ oyunlarından uzak durmayı, derunî olana, yani bilinçdışına da odaklanmayı, sanatçı olarak özellikle şu üç sesi (doğa-ölüm, aşk, sanat) sürekli duyabilmeyi, insani varoluşun “kökenindeki acı”yı araştırmayı ve “imkânsızın” peşinde olmayı kendine temel alan bir eser sahibidir Lorca. Bu eser duyarlı, hassas, heyecan verici, zaman zaman büyüleyici ve gizemli, lirik, kimi zamansa ağıtsal ve hüzünlü, müzikal, sezgisel ve esrarlı bir parlaklığı bulunan ve insan hayatının en derin ve en yüksek anlarının tümünü birkaç satır içinde özetleyebilen niteliklerle donatılmıştır... Lorca’nın Yerma adlı oyunu bu niteliklerin bir arada sunulduğu eşsiz bir metin...

Künye

Yazar Hakkında

Federico García Lorca

İspanyol edebiyatının en büyük şair ve oyun yazarlarından olan Federico García Lorca 5 Haziran 1898’de İspanya’nın Endülüs bölgesinde bulunan Granada şehri yakınındaki Fuente Vaqueras yöresinde doğmuştur. Annesi Vicenta Lorca Romero bir öğretmen; babası Federico García Rodrigez ise varlıklı bir çiftçidir. Lorca’nın çocukluğu doğayla iç içe olan Fuente Vaqueras ve Asquerosa’da geçer. Lorca’nın ailesi 1909 yılında Granada’ya yerleşir. Lorca 1915’te Universidad de Granada’da yükseköğrenime başlar; bu dönem onun İspanyol entelektüelleriyle yoğun temaslar kurduğu bir dönemidir. 1916 yılından itibaren seri ve yaratıcı bir şekilde yazma edimine yönelir, düzyazıları yayımlanır. Lorca 1919’da Madrid’e gider. Dönemin kültür merkezi olan bu kent Lorca’nın hayatında bir dönüm noktası olur. Kısa süren hayatına pek çok şiir kitabı, tiyatro metni sığdıran Lorca henüz 38 yaşındayken, 1936’da Faşist Franco milisleri tarafından kurşuna dizilir.