Yeni Tabular

Yeni Tabular

John Shirley Çeviri: Efe Pötöy
ISBN: 978-605-314-294-2
1.Baskı - 2018

Kanunsuz mizahını, bilimkurgu avantürünü ve yakıcı sosyal eleştiriyi bir araya getiren bu koleksiyon John Shirley’nin külliyatının tamamından izler taşıyor.

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
6,95 TL
9,26 TL

Kitap Hakkında

Kanunsuz mizahını, bilimkurgu avantürünü ve yakıcı sosyal eleştiriyi bir araya getiren bu koleksiyon John Shirley’nin külliyatının tamamından izler taşıyor. Shirley, kitabın başlığına adını veren deneme olan “Yeni Tabular”da Amerika’ya, radikal bir çerçeveden, başka gözlüklerle bakmaya çalışıyor. Nitekim yeni bir kısa hikâye olan “Tutsaklık Hâli” Hapishane Endüstriyel Kompleksi’ne hem korku dolu hem de gülmekten yaşaran gözlerle bakıyor. “Kırk Yıllık Cehennem Neden Gerekli?”de ise dünyamızın yakın geleceğine dair, umutlarından çok, endişelerini bir bilimkurgu yazarı süzgecinden geçirerek, mizah dolu bir dille bize aktarıyor. Ayrıca yazarın ilerici hassasiyetini, derin ve parlak zekâsını ve iğneleyici mizahını sergileyen, Terry Bisson’la yapılmış samimi bir söyleşisi de bu koleksiyon içinde yer alıyor… Zevkli, kışkırtıcı ve eleştiri dozu yüksek bir kitap…  

Künye

Yazar Hakkında

John Shirley

John Shirley yazar, senarist ve şarkı yazarıdır. New York Times Book Review, Clive Barker, Peter Straub, William Gibson, Washington Post ve Publishers Weekly’den övgüler almış, otuzdan fazla bilim kurgu, korku, şehir fantezisi ve karanlık suç romanının yazarıdır.

Hikâye seçkisi Black Butterflies ile Bram Stoker Ödülü’nü kazanmıştır. The Crow’un yazarlarından biridir ve Deep Space Nine gibi televizyon dizilerinde yazarlık yapmıştır. Bir tane kurmaca olmayan kitabı vardır: Gurdjieff: An Introduction to His Life and Ideas (Penguin Tarcher). Cyberpunk üçlemesi A Song Called Youth keskin jeopolitik tahminleri ve ilerici bakış açısıyla tanınır. En yeni romanı Everything Is Broken “Tea Party” tarzı düşünce yapısının yakın gelecekte nasıl toplumsal felaketler yol açabileceğini gösteren bir suç romanıdır.

Shirley, Blue Öyster Cult ve kendisinin dahil olduğu gruplar için on sekiz şarkının yazımına katkıda bulunmuştur. Black October Records, Shirley’in 1978’den 2012’ye kadarki kayıtlarının toplandığı Broken Mirror Glass isimli bir çift CD’yi yayımlamıştır. 

Eşiyle beraber San Francisco Körfez Bölgesi’nde yaşamaktadır.