Yazma Cesareti

Yazma Cesareti

Nihan Kaya ISBN: 978-975-539-756-6
1.Baskı - 2013

Evet, yazmak cesarettir. Çünkü yerleşik kurallara ters düşmeyi, yalnızlaşmayı gerektirir ve günlük neşeden çok kaygılardan beslenir.

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
Tükendi

Kitap Hakkında

Niçin yazarız, hiç düşündünüz mü?Buna çok farklı cevaplar verilebilir: Nefes almak için, kendimizi gerçekleştirmek için, söyleyecek sözümüz olduğu için, elimizden yazmamak gelmediği için, yani elimizden yaşamak gelmediği için…Peki her yazılı metin bir yaratıcılık taşır mı? Günümüz postmodern dünyasında bu soruya cevap vermekte zorlanabiliriz belki ama bu kitabı okuduğunuzda anlayacaksınız ki yaratıcılık başka bir şey. Rollo May’in anlattığı gibi, yaratmak, var olmaya cesaret etmek demek her şeyden önce.Peki yaratıcı yazarlık nasıl bir cesaret gerektiriyor? Alışverişten, sokaklardan, karideslerden, toz taneciklerinden, bir ceketin yakasına iliştirilmiş karanfilden korkmak ve eve kapanıp bir ceketin yakasına iliştirilmiş karanfiller hakkında sayfalarca yazmak cesaret göstergesi olabilir mi? O halde, ömrünü sanata dönüştürmüş Proust en cesur yazar olmalı…Evet, yazmak cesarettir. Çünkü yerleşik kurallara ters düşmeyi, yalnızlaşmayı gerektirir ve günlük neşeden çok kaygılardan beslenir.Evet, yazmak cesarettir. Çünkü daha siz doğmadan önce sizin için planlanmış hayatı tersine çevirmek, akıntıya karşı durmak, sürüden ayrılmak demektir. Yine de yazarız. Çünkü edebiyat bütün bir toplumu iyileştirme gücüne sahiptir. Onu anlamamıza yardımcı olur. İhtimal ki bir şeyleri değiştirebilme umudunu besler. Belki küçük bir kız çocuğunun hayatı değişir…Eğer kendinizle yüzleşmeye cesaretiniz varsa ve niçin yazarız, yazmak nasıl bir süreçtir, metin ne zaman edebiyat eseridir ne zaman salt metindir, sanatsal enerji nedir, edebiyat birey ve toplumu aynı anda nasıl hem ayrıştırıp hem barıştırır gibi sorulara cevap arıyorsanız, Yazma Cesareti, gerek bilimsel gerek içten yaklaşımıyla size ufak bir kapı aralayacaktır.Okumaya cesaretiniz varsa…

Künye

Yazar Hakkında

Nihan Kaya
Nihan Kaya, Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. İngiltere’de University of Essex’e bağlı Centre for Psychoanalytic Studies bölümünde Psikanaliz üzerine yüksek lisans yaptı. Yazma Cesareti kitabı, yaratıcılığı Jungçu açıdan inceleyen doktora tezine dayanmakta. Nihan Kaya 2005’ten bu yana, edebiyat ve psikoloji alanlarında Avrupa ve Amerika’nın değişik yerlerinde konferans tebliğleri sundu. Türkçe’de psikoloji içerikli romanlar, İngilizce’de edebiyat içerikli psikoloji yazıları yayınladı. Londra’da Routledge Yayınları’ndan çıkan Dreaming the Myth Onwards: Revisioning Jungian Therapy and Thought (2008) kitabındaki bölümü, yaratıcılığın neden ve nasıl aykırı olduğunu anlatıyor. Nihan Kaya’nın ikinci kitabı Çatı Katı, 2004 yılında Türkiye Yazarlar Birliği Öykü Ödülü almıştır.

Kitapları:
Kar ve İnci (Türkçe Edebiyat) 2016
Yazma Cesareti (İnceleme) 2013
Ama Sizden Değilim (Öykü) 2012
Fildişi Kuyu: Edebiyat – Psikoloji – Kadın (İnceleme) 2011
Disparöni (Roman) 2008
Buğu (Roman) 2006
Çatı Katı (Öykü) 2004
Gizli Özne (Roman) 2003

Nihan Kaya

Tüm Nihan Kaya kitaplarını görmek için tıklayın.