Yalnız Şiir

Yalnız Şiir

Şeref Bilsel ISBN: 978-605-314-040-5
1.Baskı - 2015

Çocukken, bize şehirden gelenlerin yanında taşıdığı başka çocuklar da olurdu. Onların elindeki oyuncaklardan, üstlerindeki elbiselerden ziyade konuşmalarındaki eda dikkatimi çekerdi. Işıltılı, şakır şakır bir Türkçe parıldayıp dururdu ağızlarında.

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
16,50 TL
22,00 TL

Kitap Hakkında

Çocukken, bize şehirden gelenlerin yanında taşıdığı başka çocuklar da olurdu. Onların elindeki oyuncaklardan, üstlerindeki elbiselerden ziyade konuşmalarındaki eda dikkatimi çekerdi. Işıltılı, şakır şakır bir Türkçe parıldayıp dururdu ağızlarında. Dilin insanı imrendiren, mucizevi etkisiyle ilk o zamanlar karşılaşmış olabilirim. Daha sonra sadece Türkçenin değil, duyduğum bütün dillerin bu cezbeden gücünü hissettim. İnsanın sessiz bir ortaklıkla, dil denen mucizevi yapıdan daha büyük bir yapı inşa edeceğini düşünemiyorum. Sonra doksanların başından beri şiire, şaire dair yazdığım bütün yazılarda, aslında şiirden ziyade dil üzerine kalem oynattığımı, ne yazarsam yazayım dilin çağrısından kurtulamadığımı, dilden bana doğru kabaran sorulara cevap arayıp durduğumu fark ettim.
Bu bakımdan elinizdeki kitapta etrafında söz söylenen kavramlar ne olursa olsun dilin yüzeyde yahut derinde gizli bir tema olarak işlenip durduğunu gördüm.
Şiire dair açılan tartışmaların anlaşılır olmasının yolu büyük ölçüde dilden ne anladığımızı berraklaştırmaktan geçiyor. Her türlü yazıda dil sadece bir kurucu öge değil, aynı zamanda varılmak istenen bir amaç olarak karşımıza çıkıyor. Kitabı oluşturan yazılar bir araya getirilirken, metinlerin aynı yöne bakmasından ziyade, nasıl bir dil toprağında boy attıkları benim için belirleyici oldu.

Künye

Yazar Hakkında

Şeref Bilsel
1972’de Rize’de doğdu. Lisansını Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde tamamladı. Aralarında Varlık, Edebiyat ve Eleştiri, Virgül, Kaşgar, Yasakmeyve, Özgür Edebiyat, Mesele, Radikal Kitap ekinin de yer aldığı çok sayıda dergide şiir, deneme, eleştiri ve söyleşileri yayımlandı. 1999 yılında alternatif şiir yıllığı Bıldır’ı hazırlayan Bilsel, sonraki yıllarda ülke şiirinin geniş bir panoramasını sunma amacındaki Şiir Defteri’nin 2005-2013 tarihleri arasında yayımlanan ciltlerinin ve Şairin Günah Defteri adıyla yayımlanan derlemenin eş editörlüğünü üstlendi. Sonra Edebiyat dergisinin yayın yönetmenliğini, Ç.N. (Çevirmenin Notu) çeviri edebiyatı dergisinin şiir editörlüğünü sürdürdü. Yayımlanmış dört şiir kitabı var: Dar Zaman Rivayetleri (1996), Magmada Kış Mevsimi (2003), Mecnûn Dalı (2007), Dünyanın Külü (2013). Son kitabı Dünyanın Külü’yle 18. Altın Portakal Şiir Ödülü’ne değer görüldü. Bütün Şiirleri Sürgündeki Rüzgâr başlığı altında 2014 yılı içinde yayımlanmıştır. Yakın yıllarda çocuk ve gençlik edebiyatı üzerine yazılar kaleme alan Bilsel, son olarak altmış iki şair, yazar ve sanatçının çocukluk anılarından oluşan Karadeniz Kitabı: Yağmurlar Ülkesinde Çocuk Olmak adlı derlemeyi yayına hazırladı. Yalnız Şiir, Bilsel’in şiir üzerine yazdığı, önemli bölümü önceki yıllarda edebiyat dergilerinde yayımlanmış olan denemelerden oluşuyor.