Vadideki Zambak

Vadideki Zambak

Honoré de Balzac Çeviri: İlkay Atay
ISBN: 978-605-314- 350-5
1.Baskı - 2019

"Balzac, roman kişilerine kendi toplumsal yaradılışlarından kaynaklanmayan ve gerek soyut belirlemeler gerekse özel belirlemeler açısından söz konusu toplumsal yaradılışlarla tam bir uyum göstermeyen şeyler söyletmez, düşündürtmez, hissettirmez, yaptırtmaz."

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
22,50 TL
30,00 TL

Kitap Hakkında

“Duygularının niteliği aynı akorun parçasıymışçasına uyum içinde titreşip devasa içsel yankılar üreten, şeylerin özüyle kalıcı bir birlik içinde olacak denli hassas bir tabiata sahip olan, acıyı da hazzı da en yoğun şekilde hissetmek ayrıcalığına sahip o az sayıdaki yaratıklardan değil miyiz? Böyle uyumlu yaratıkları her şeyin uyumsuzluk içinde olduğu bir dünyanın orta yerine bırakırsak, korkunç bir biçimde ıstırap çekeceklerdir, tıpkı onları besleyen bir fikre, bir duyguya ya da kendileriyle türdeş birine denk geldiklerinde duyacakları mutluluğun devasa büyüklükte olması gibi...”


“Balzac, roman kişilerine kendi toplumsal yaradılışlarından kaynaklanmayan ve gerek soyut belirlemeler gerekse özel belirlemeler açısından söz konusu toplumsal yaradılışlarla tam bir uyum göstermeyen şeyler söyletmez, düşündürtmez, hissettirmez, yaptırtmaz. Ama içeriği kesin düşünce ya da duyguların anlatımı söz konusu olduğunda, kendini özel bir sınıfa ait insanların ortalama anlatım olanaklarıyla da sınırlamaz. Toplumsal açıdan kesin olan ve iyice anlaşılmış bulunan içeriği yansıtacak en açık seçik, en kesin anlatımı araştırır ve her zaman da bulur.” Georg Lukács

Künye

Yazar Hakkında

Honoré de Balzac

1799 yılında Fransa, Tours’da burjuva bir aileye doğdu. Sekiz yaşında Vendôme’daki Oratoryenler Koleji’ne yatılı verildi. Uzun süre ailesinden ayrı yaşadı. On beş yaşında Paris’teki Lepître yatılı okuluna geçti. On yedi yaşında Hukuk Fakültesi’ne başladı. Bir yandan bir noterde staj yaparken bir yandan da Sorbonne’daki edebiyat derslerine katıldı. Aile dostu bir noterin yanında çalışmayı reddedip yazar olmaya karar verdi ve Lesdiguières sokağındaki 9 numaralı evin çatı katında yazmaya başladı. Trajedi ve Walter Scott tarzı tarihsel roman denemeleri oldu. 1822’de ilk aşkı, kendisinden yirmi iki yaş büyük olan Madam Laure de Berny’yle tanıştı. Edebiyatçılarla dostluklar kurdu. Zengin olmak amacıyla yayımcılık ve hurufat dökümcülüğüne el attı. İflas ettiğinde kendisiyle birlikte ailesini de zora sokacak kadar borçlanmıştı. Borçlarını ödeyebilmek için yeniden yazmaya başladı. 1829’da Balzac imzasıyla basılan ilk romanı olan Köylü İsyanı yayımlandı. Hemen ardından yayımlanan Evliliğin Fizyolojisi büyük ses getirdi. Sosyeteye girdi, çeşitli dergi ve gazetelerde yazdı. 1830 yılından itibaren oldukça etkin bir yazma sürecine girdi ve her yıl ortalama sekiz-dokuz adet kadar roman yazdı. Romanlarından kazandıklarıyla hem kibar çevrelerdeki yaşamını sürdürdü hem de borçlarını ödemeye başladı. Siyasete girme arzusuyla yeni-Lejitimist partiye katıldı. Bu sırada romanlarına soluksuz devam ediyordu. 1835’te alacaklılardan kaçmak için “Dul Bayan Durand” takma adıyla bir daire kiraladı. Burada günde on altı saat çalışıyordu. 1838 yılında gümüş madenleri bulunduğunu öğrendiği Sardinya Adası’na, maden işletmeciliğine atılma isteğiyle araştırma yapmaya gitti. İşler istediği gibi gitmeyince Fransa’ya geri döndü. 1841’de Edebiyatçılar Derneği onursal başkanlığına atandı. Aşırı çalışmaktan sağlığı bozuldu. Mart 1850’de Madam Hanska’yla evlendi. Aynı yılın ağustos ayında Fortunée sokağındaki konağında öldü ve Père-Lachaise Mezarlığı’na gömüldü. Cenaze töreninde Victor Hugo konuşma yaptı. 51 yıllık hızlı yaşamında, İnsanlık Komedyası adını verdiği 137 eserden oluşan 26 ciltlik devasa bir şaheser yaratmış ve 2504 roman karakterine can vermiştir.


Honoré de Balzac

Tüm Honoré de Balzac kitaplarını görmek için tıklayın.