Umut Toprakları

Umut Toprakları

Liviu Rebreanu Çeviri: Gülen Aktaş
ISBN: 975-605-314-384-0
1.Baskı - 2019

Bir belgesel görselliğiyle akan bu uzun soluklu roman, I. Dünya Savaşı’nın da etkisiyle savaş ve devrim, isyan ve kölelik gibi ikilikleri edebiyat alanında tartışmaya açıyor.

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
24,00 TL
32,00 TL

Kitap Hakkında

“Orada olanların, çok geçmeden burada da olacağından emin olabilirsiniz” dedi Grigor. “Şu hale bir bakın hele.. Toprakların çoğu, toprağa yabancılaşmış olan insanların elinde. Toprak aşkı diye bir şey yok onlarda. Gelecekte de ne olacağını ancak Tanrı bilir. Ben hâlâ, toprağın, köylülerin eline geçmesinin daha iyi olacağı kanısındayım. Çünkü o zaman, kimse toprağı köylülerin elinden alamayacaktır.” Rumen edebiyatının Tolstoy’u olarak bilenen Liviu Rebreanu’nun ölümsüz eseri Umut Toprakları, geri kalmış bir toplumun modernleşme sancılarını gözler önüne sererken kadim ve temel bir soruyu odağına alıyor: İnsan niçin savaşır? Bir belgesel görselliğiyle akan bu uzun soluklu roman, I. Dünya Savaşı’nın da etkisiyle savaş ve devrim, isyan ve kölelik gibi ikilikleri edebiyat alanında tartışmaya açıyor. Köylülerin modern devrimlerdeki konumu ise özellikle sorunsallaştırılıyor: köylüler kendi çıkarlarından başka hiçbir şeye ilgi duymayan “tembel” ve “cahil” varlıklar mıdır, yoksa toplumun genel özgürlük mücadelesinde olmazsa olmaz bir değere mi sahiptirler? 

Künye

Yazar Hakkında

Liviu Rebreanu

Romen edebiyatının en tanınmış yazarlarından biri olan Liviu Rebreanu, 1885’te Transilvanya’da doğdu. Her ne kadar Tıp öğrenimi görmek istemiş olsa da, maddi yetersizliklerden ötürü Askeri Okula girmek zorunda kaldı ve mezun olduktan sonra Avusturya-Macaristan ordusunda subay oldu. Bir süre subaylığa devam ettikten sonra 1908 yılında ordudan ayrıldı ve hayatının bundan sonrasını yazı ve edebiyat faaliyetlerine adadı. İlk romanı 1920’de yayımlandı, 1922’de ise onu uluslararası üne kavuşturacak olan Umut Toprakları adlı romanı yayımlandı. 1944’te hayatını kaybetti.