Üç Devrimci Tiyatro Bir Meddah

Üç Devrimci Tiyatro Bir Meddah

Erdoğan Akduman ISBN: 978-605-314-112-9
1.Baskı - 2016

Bu ülkede toplumsal çalkantılar oldum olası dinmek bilmedi. Bir türlü durulmadı. En güzel olduğunu sandığımız dönemlerde bile griden öteye geçip aydınlığa dönüşemedi. Bu gri, sisli hava kâbus gibi çöktü özellikle ilerici-devrimci mücadeleye gönül vermiş güzel insanlar üzerine... Ve çok şey geldi başlarına...

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
9,75 TL
13,00 TL

Kitap Hakkında

Bu ülkede toplumsal çalkantılar oldum olası dinmek bilmedi. Bir türlü durulmadı. En güzel olduğunu sandığımız dönemlerde bile griden öteye geçip aydınlığa dönüşemedi.
Bu gri, sisli hava kâbus gibi çöktü özellikle ilerici-devrimci mücadeleye gönül vermiş güzel insanlar üzerine... Ve çok şey geldi başlarına...
İşte böyle gri, sisli ve bazen kapkara dönemlerde devrimci tiyatro yapmanın nasıl bir şey olduğunu ve sonuçlarını görüyoruz.
Böylesi bir ortamda, geleneksel gösterilerimizden biri olan ”Meddah” ın, çağdaş boyutlarda yeniden değerlendirilerek gün ışığına çıkarılmasının yarattığı etkileri ve sanatçının başına gelen olayları görüyoruz.

Künye

Yazar Hakkında

Erdoğan Akduman
Ankara’da Meslek Lisesi’ni bitirdikten sonra Yüksek Tekniker okuluna devam etti. Elektrikli aletler tamir atölyesi dükkânı açtı. Bu sırada yeniden açılan Halkevleri tiyatro kurslarına devam ederek sergilenen oyunlarda görev aldı. Yüksek Tekniker’den, üçüncü sınıfa geçmeden ayrıldı. Tamir atölyesini kapattı ve İstanbul Belediye Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nü kazanarak bu kente yerleşti.
Kent Oyuncuları’nda profesyonel oldu. Halk Oyuncuları’na katıldı. Ankara Birliği Sahnesi, Çağdaş Sahne, Öncü Sahne’de; kurucu, genel yönetmen, oyuncu, rejisör olarak görev yaptı.
Erol Toy’un yazdığı “Meddah” adlı oyunu, tiyatro tarihimizde ilk kez çağdaş anlayışıyla sahneye taşıdı. Aralıklarla on yıl oynadı.
Ankara Sahnesi adıyla yeni kurduğu tiyatroda iki oyun sergiledikten sonra kapattı ve bir daha kurucu olmama kararı aldı.
Zeki Göker’in Ankara Birlik Tiyatrosu, Ercan Yazgan Tiyatrosu, Dostlar Tiyatrosu’nda konuk oyuncu olarak çalıştı. Bakırköy Belediye Tiyatrosu kadrosuna girdi. İkinci sezon kadro dışı bırakıldı. Son olarak Diyarbakır Devlet Tiyatrosu kadrosuna katıldı ve buradan emekli oldu.
Büyük Gösteri, Akıllı Adamın Deli Anıları, Bir Düzensiz Hikâye (Meddah), Parçalanma adlı oyunları yazdı.
Tiyatro çalışmalarının yanı sıra sinemayla yakından ilgilendi. Pembe Kadın filmiyle, değerli yönetmen Atıf Yılmaz’ın asistanı olarak kamera arkasına geçti. Dört filmde asistanlık yaptı.
Sinema filmleri ve televizyon dizi filmlerinde oynadı. Sinema ve televizyon dizi film senaryoları yazdı. Üç Kişilik Dünya, Oyun Bozuldu, Çarpık Anılar, Sevginin Böylesi, İlişkiler, Janjan adlı film ve dizi filmler yazdıklarının bazılarıdır.