Türkiye Kentleşmesinin Toplumsal Arkeolojisi

Türkiye Kentleşmesinin Toplumsal Arkeolojisi

Erbatur Çavuşoğlu ISBN: 978-975-539-938-6
2.Baskı - 2016

Türkiye kentlerini ve kentleşmesini farklı bir tarihsel politik pencereden düşünmek isteyenlere...

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
13,89 TL
18,52 TL

Kitap Hakkında

Türkiye kentlerinde yaşadığımız kentsellik ne yazık ki bizlere mutlu, huzurlu bir gündelik hayat sunmuyor. Kuşkusuz bu durum sadece mekânları düzenleme işindeki yetersizliklerimizle açıklanamaz.

Kentli kimliğimizin birer parçası olan etnik aidiyetimizin, inançsal tercihimizin, toplumsal cinsiyetimizin ve sınıfsal konumumuzun, yaşadığımız gündelik pratiklerin önemli bir parçası olduğunu varsayarsak bu ilişkilerin kentte nasıl deneyimlenip yeniden üretildiği üzerine düşünmeye değer.

Türkiye Kentleşmesinin Toplumsal Arkeolojisi adlı bu kitap tahakküm ilişkisine dönüşmüş toplumsal çelişkileri mekân perspektifinden okurken, analizini Cumhuriyet Tarihi boyunca farklı dönemlere taşıyor ve samimi bir yüzleşme çağrısı yapıyor. 

Yazar diğer toplumbilim çalışmalarından farklı olarak mekânı merkezi bir konuma oturtuyor. Toplumsal ilişkilerdeki tahakküm ve hiyerarşiyi Gramscici bir perspektiften anlamaya çalışırken mekân basit bir fon ya da dekor değil, bizzat bu ilişkilerin üretilmesinin yaratıcı bir aracı ve aktörü olarak resmediliyor.

Türkiye kentlerini ve kentleşmesini farklı bir tarihsel politik pencereden düşünmek isteyenlere...

Künye

Yazar Hakkında

Erbatur Çavuşoğlu
1974 yılında Konya’da doğdu. 1996 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nden mezun oldu, 1998’den itibaren aynı bölümde öğretim üyeliği yapmaya başladı. Kent planlama, kentsel siyaset konularında dersler verdi, projeler hazırladı, yayınlar yaptı. Birumut Derneği’nde Dayanışmacı Atölye ekibi ile kent aktivizminde yer aldı. Ayrıca Zardanadam adlı rock grubunun da üyesidir.