Thérèse Raquin

Thérèse Raquin

Émile Zola Çeviri: Aslı Anar
ISBN: 978-605-314-303-1
1.Baskı - 2018

Zola, yayımlandığı dönemde büyük tartışmalara yol açan romanı Thérèse Raquin’de, üç ana karakterin, birbirinden farklı üç kişilik yapısının çatışmasını inceler.

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
15,28 TL
20,37 TL

Kitap Hakkında

“Sevgililer ilk andan itibaren gereksinim duydukları bağı kaçınılmaz, doğal bir biçimde buldular. İlk buluşmalarında utanmadan, kızarıp bozarmadan, yakınlıkları birkaç yıldan beri sürüyormuş gibi senli benli konuşmaya başladılar, öpüştüler. Yeni durumlarını mükemmel bir sükûnet ve arsızlıkla rahatça yaşadılar.”
 
Zola, yayımlandığı dönemde büyük tartışmalara yol açan romanı Thérèse Raquin’de, üç ana karakterin, birbirinden farklı üç kişilik yapısının çatışmasını inceler. Aşk ve ölümün tüm yanlarıyla işlendiği bu roman okurlarını hem şoke etmiş hem de büyülemiştir. Bayan Raquin, oğlu ve geliniyle taşradan Paris’e taşınır. Bayan Raquin’le Thérèse küçük bir tuhafiye dükkânını işletirken Camille de demiryolları işletmesinde çalışmaya başlar. Günler Bayan Raquin ve oğlu için huzurlu, Thérèse içinse sıkıcı bir biçimde geçip gider. Gençliğinin parmaklarının arasından kayıp gittiğini gören Thérèse’in tekdüze hayatı, Laurent’ın gelişiyle altüst olacaktır...

Künye

Yazar Hakkında

Émile Zola

2 Nisan 1840’ta İtalyan bir mühendis François Zola ile Fransız Emilie Aubert’in çocukları olarak Paris’te dünyaya geldi. Aile üç yıl sonra, babanın bir baraj ve kanal inşaatında çalışması dolayısıyla Aix-en-Provence’a yerleşti. François Zola’nın 1847’deki ani ölümü aileyi ekonomik açıdan çok zor bir durumda bıraktı. Émile Zola, 1858’de annesiyle birlikte Aix’i terk edip Paris’e yerleşerek Saint-Louis lisesine girdi. 1859’da girdiği lise bitirme sınavını geçememesiyle Paris’te bohem hayatı yaşayan varlıksız, diplomasız bir öksüz halini aldı. 1862’de Hachette yayınevine paketleme ve sevkiyattan sorumlu olarak işe girdikten sonra reklam şefi oldu. 1864’te ilk eseri Contes à Ninon’u yayınladı. 1867’de Thérèse Raquin’in yayınlanmasıyla kopan skandalın ardından şöhrete kavuştu. 1877’de Meyhane, 1880’de Nana, 1885’te de Germinal romanları yayınlandı. 1894’te Alman casusu olmakla suçlanan Fransız subayı Dreyfus’un masumiyetine inanan Zola, Dreyfus’u savunan bir makale yazdı. Olaylar büyüdü, Fransa iki tarafa bölündü. Bir yıl hapis cezası alan Zola, İngiltere’ye kaçtı. 1899’da, affın ardından Paris’e döndü. 29 Eylül 1902’de dairesinde dumandan zehirlenerek öldü.