Teolojideki Sosyoloji

Teolojideki Sosyoloji

Kieran Flanagan Çeviri: Emrullah Ataseven
ISBN: 978-605-314- 213-3
1.Baskı - 2017

Bristol Üniversitesi Sosyoloji bölümünde öğretim üyesi olan Kieran Flanagan'ın bu çalışması hem sosyoloji hem de teoloji için yeni sayılabilecek çıkarımlarla dolu.

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
13,89 TL
18,52 TL

Kitap Hakkında

Bu kitap görsel kültür alanında sosyolojik muhayyileye dair özgün bir çalışmadır. Kitapta tablolar, imgeler ve adalara ilişkin olarak görme veya görmeme hakkında yaptığımız tercihlerin düşünümsel boyutları incelenmiştir. Bourdieu, Goffman ve Simmel’in sosyolojideki düşünümselliğin keşfedilmemiş teolojik yönlerine temel oluşturan düşünceleri tartışılmıştır.

Sosyoloji, düşünümsellik açısından radikal çıkarımları olan teolojik bir yöne doğru beklenmedik şekilde kaymıştır. Bu doğrultuda, bu çalışmada düşünümsellik ile teolojinin görsel nitelikleri, manevi sermaye biçimi olarak duaya dair Simmel ve Mauss’un görüşleri, kimlik ve karakterin oluşturulması ve teolojinin sosyolojik beklentileri üzerine düşüncelere değinilmiştir. Bu açından bu eser hem sosyoloji hem de teoloji için yeni sayılabilecek çıkarımlarla doludur.

Künye

Yazar Hakkında

Kieran Flanagan
Birleşik Krallık’ta Bristol Üniversitesi Sosyoloji bölümünde öğretim üyesidir. İrlanda doğumlu Katolik bir akademisyendir. Yayınları: Sociology and Liturgy: Re-Presentations of the Holy [1991, Sosyoloji ve Ayin: Kutsal’ın Yeniden Temsili], The Enchantment of Sociology: A Study of Theology and Culture [1996, Sosyolojinin Büyüsü: Teoloji ve Kültüre Dair bir İnceleme], Seen and Unseen: Visual Culture, Sociology and Theology [2004, Görülen ve Görünmeyen: Görsel Kültür, Sosyoloji ve Teoloji]. Peter C. Jupp’la birlikte A Sociology of Spirituality’nin [2007, Maneviyatın Sosyolojisi] editörlüğünü yapmıştır.