Tek Yola Sığmayan Devrim

Tek Yola Sığmayan Devrim

İbrahim Çelik ISBN: 978-605-314-103-7
4.Baskı - 2016

Bu kitap hem 12 Eylül'ün en karanlık günlerini anlamaya hem de gülmenin devrimci bir eylem olduğunu hatırlamaya vesile oluyor...

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
15,00 TL
20,00 TL

Kitap Hakkında

12 Eylül’ün en karanlık günlerinde Samsun’da bir grup genç devrimci tutuklanır. Tutuklayanlar arasında yer alan bir polis memuru, daha sonra operasyondaki ve işkence sürecindeki başarıları nedeniyle komiser olur. Bahis konusu Komiser, yıllar sonra devrimcilerin yoğunlukta olduğu Ardanuç’ta, bir bayram sohbeti sırasında orada bulunanlara Emniyet Genel Müdürü edasıyla şunları söyler: “1981’in yaz aylarıydı. Samsun’da büyük bir terör operasyonu gerçekleştirdik. Elliden fazla azılı terörist yakalamıştık. Odamda oturuyorum, çağırdım çocukları, yakalananları ikişer ikişer odama getirmelerini söyledim. Baktım getirilenlerin içinde, 18-19 yaşlarında iki de çocuk var. ‘Nerelisiniz?’ ‘Artvinli.’ ‘Neresinden?’ ‘Borçka’dan.’ ‘Ulan oğlum sizin ne işiniz var bu teröristlerin içinde?’ Ses yok. Yahu çocuklara bakıyorum, gencecik, fidan gibi çocuklar, içeriye atsan cezaevlerinde çürüyüp gidecekler, ‘git,’ desem, nasıl diyeyim, tehlikesi var. ‘Kimin çocuklarısınız?’ diye sordum. Birisi ‘Avni Alpaslan’ın,’ dedi. ‘Yani bizim Dediağa’ların çocuğu.’ Şimdi yukarı tükürsem bıyık, aşağı tükürsem sakal. Baktım olacak gibi değil, vicdanım kabul etmiyor. ‘Kaybolun ulan karşımdan, bir daha da karşıma çıkmayın,’ deyip çocukları gönderdim.”
Söz konusu gençlerden biri de elinizdeki kitabın yazarı olan İbrahim Çelik’tir ve Çelik’in bu hususla ilgili cevabı çok net:
“Baş komiser doğru söylüyor. Odasından s…tir ettiği çocuklardan biri bendim. Bizi kovduktan on bir sene sonra dışarıya çıkabildik.”

Buna benzer pek çok öykünün anlatıldığı bu kitap hem o günleri anlamaya hem de gülmenin devrimci bir eylem olduğunu hatırlamaya vesile oluyor...

Künye

Yazar Hakkında

İbrahim Çelik
1962 yılında Artvin-Borçka’da doğdu. İlkokulu Taraklı ilköğretim okulunda, ortaokulu Borçka ortaokulunda okudu. 1978 yılında lise eğitimini Murgul Lisesi’nde yaparken, faşistlerin okula düzenlediği bir saldırı sonucu çıkan çatışmadan dolayı kaçak duruma düştü. O tarihten sonra Karadeniz bölgesinde, Devrimci Yol saflarında aktif olarak mücadele etti. 7 Haziran 1981 tarihinde Samsun’da düzenlenen bir operasyonla yakalanarak tutuklandı. Samsun, Amasya, Erzurum, Erzincan, Kırklareli cezaevlerinde kaldı. 1989 yılında Erzincan Askeri Cezaevi’nden tahliye oldu. İstanbul’da yaşıyor, evli ve bir çocuğu var.