Tanrısız Ahlak

Tanrısız Ahlak

Walter Sinnott Armstrong Çeviri: Attila Tuygan
ISBN: 978-975-539-636-1
4.Baskı - 2018

Walter Sinnott-Armstrong ahlakın varlığının Tanrı inancına bağlı olmadığını gözler önüne seriyor. Bu konudaki başlıca iddiaları tek tek ele alıyor.

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
10,42 TL
13,89 TL

Kitap Hakkında

Kitabın başlığı ne anlama geliyor? İlk sözcüğün üstü niye çizili? Çünkü bu kitabın hedefi, gerçekte Tanrısız ahlak konusunda bir sorun olmadığını göstermektir. Sadece yalın ahlak vardır. Bu nokta tartışmaya açık olmamalı; fakat öyle. Teistler esasen, hangi nedenle olursa olsun, ahlakın dine bağlı olduğuna inandıkları için teisttirler. Bazıları ahlakı dinden ayırmazlar bile. Kitab-ı Mukaddes sadakati sevgiden ayırır (1 Korintoslular, 13:13); fakat Kitab-ı Mukaddes'i izlediğini söyleyen pek çok kişi dini sadakati ve ahlakı ayrılmaz görmektedir.Ne yazık ki öbür taraf bu hatayı tekrarlamaktadır. Çoğu ateist ve agnostik de ahlakla dini özdeşleştirir. Dini terk ettiklerinde, ahlakı da veya en azından nesnel ahlakı da terk ederler. Örneğin Richard Taylor, "Ahlaki yükümlülük kavramı Tanrı fikrinden ayrı tutulduğunda muğlaktır" diye yazar. Bu tür önermeler dinin korkularını teyit eder; fakat ahlakı dinden ayırmayı reddetmekle neredeyse aynıdır.Bu yanılsama tehlikelidir. Hükümetimizin Kilise ile devlet arasında bir ayrıma ihtiyacı vardır; ama bu ayrım ahlakla devlet arasında değildir. Hepimiz herhangi bir tanrıya ya da dine inanmayan birilerini tanırız ve eğer ahlaka inanmadıklarını düşünüyorsak onlarla bir araya gelmek çok güç olacaktır. Bu ayrımı iyice kavramazsak, teorilerimiz arapsaçına döner ve hayatlarımız sıkıntılı bir hal alır.

Künye

Yazar Hakkında

Walter Sinnott Armstrong
Dartmouth Fakültesi’nde (ABD) felsefe profesörüdür. Yazdığı kitaplardan bazıları şunlardır: God? A Debate between a Christian and an Atheist (William Lane Craig’le birlikte), Moral Skepticisms Understanding Arguments. Oxford Üniversity Press’te yayımlanan Philosophy in Action dizisinin editörlüğünü yapmaktadır. Elinizdeki Tanrısız Ahlak? kitabı bu dizi içinde yayımlanmıştır.