Sürekli Devrim Teorisi

Sürekli Devrim Teorisi

Michael Löwy Çeviri: Aslı Önal
ISBN: 978-605-314-065-8
1.Baskı - 2016

Çağımızın önemli düşünürlerinden biri olan Michael Löwy, pek çok siyasal programa olduğu kadar bilimsel-akademik çalışmalara da konu olan sürekli devrim teorisinin tarihsel köklerini Karl Marx’tan Rosa Luxemburg’a ve Troçki’ye kadar ayrıntılı bir biçimde tartışıyor.

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
12,75 TL
17,00 TL

Kitap Hakkında

Michael Löwy bu kitabında, Marksist teorinin yirminci yüzyılda en fazla tartışılan netameli konularından birine el atıyor: “Sürekli devrim teorisi.” Çağımızın önemli düşünürlerinden biri olan Michael Löwy, pek çok siyasal programa olduğu kadar bilimsel-akademik çalışmalara da konu olan sürekli devrim teorisinin tarihsel köklerini Karl Marx’tan Rosa Luxemburg’a ve Troçki’ye kadar ayrıntılı bir biçimde tartışıyor. Tartışmasını yalnızca kıta Avrupası ölçeğinde değil, Latin Amerika ölçeğinde de sürdürürken, Marksist teorinin kendini yeniden değerlendirmesi gerektiği üzerinde duran Michael Löwy, teorinin sistematik araçlarının da yeniden gözden geçirilmesi kanaatinde. Zira sürekli devrim teorisi donmuş ve tamamlanmış bir doktrin değil, yeniden ve farklı şekillerde zenginleştirilmesi gereken, gelişime açık bir teoridir. Bu teorinin merceğinden bakıldığında yirminci yüzyılın toplumsal, siyasal ve iktisadi sorunlarına nasıl çözümler bulunabilir? Löwy’nin çalışmasının önemli bir ayağını da işte bu aktüel boyut oluşturuyor: Kapitalizmin korkunç yayılması karşısında ne yapılabilir, pazar ilişkilerinin insani varoluşu kuşatması nasıl durdurulabilir, bunun için hangi araçlara sahibiz, daha da önemlisi devrim tahayyülünü yeniden ve daha güçlü bir biçimde duymamız mümkün mü? Bu gibi pek çok sorunun cevabı, elbette ufuk açıcı yeni sorularla birlikte çalışmanın esas dokusunu oluşturuyor...

Künye

Yazar Hakkında

Michael Löwy
Michael Löwy, Paris'teki Centre National de la Recherche Scientifique'de Araştırma Bölümü yöneticisi olarak çalışmaktadır. Daha önce, Paris VIII Üniversitesi'nde ders vermiş, Los Angeles'teki California Üniversitesi ile Michigan, Stanford ve Pittsburg üniversitelerinde misafir öğretim üyesi olarak bulunmuştur. Çok sayıda kitabın yazarıdır. Marxism in Latin America from 1909 to the Present (1909'dan Günümüze Latin Amerika'da Marksizm) Devrimci Araştırmalar Dizisi'nde yer almıştır.

Michael Löwy

Tüm Michael Löwy kitaplarını görmek için tıklayın.