Şövalye, Kadın ve Rahip

Şövalye, Kadın ve Rahip

Georges Duby Çeviri: Mehmet Ali Kılıçbay
ISBN: 978-975-539-006-5
1.Baskı - 1991

Duby bu kitabında, insanların çoğunun toplumun temelini oluşturduğunu düşündüğü 'kutsal' aile ve evlilik kurumunun mülkiyet ve iktidara sahip olma tarihiyle paralel geliştiğini, hatta onun aracı olduğunu anlatıyor.

 
Tükendi

Kitap Hakkında

Ortaçağ'ın ilk yılları henüz kentlerin inşa edilmediği, yolların yapılmadığı, paranın dolaşıma girmediği, devletlerin kurulmadığı... 'düzensiz' yıllardır. Evlilik kurumu bu dönemde, 'düzen'i sağlamak, din-dışı kişileri 'kutsal aile hücresi' diye sunulan yere kapatarak denetlemek isteyen Kilise tarafından önerilmiştir. Duby bu kitabında, insanların çoğunun toplumun temelini oluşturduğunu düşündüğü 'kutsal' aile ve evlilik kurumunun mülkiyet ve iktidara sahip olma tarihiyle paralel geliştiğini, hatta onun aracı olduğunu anlatıyor.

Künye

Yazar Hakkında

Georges Duby
Georges Duby 1919'da Paris'te doğdu; Besançon (1950-1951) ve Aix-en-Provence-Marseille (1951-1970) üniversitelirinde Ortaçağ tarihi hocalığı yaptı. 1970'te ünlü Collège de France'ın Ortaçağ Toplumları Tarihi kürsüsünün başına getirildi. Bunun yanı sıra, Fransa'nın entelektüel elitini biraraya toplayan ve Académie Française'i de bünyesinde barındıran Institut de France'ın Académie dès Inscriptions et Belles-Lettres'inin üyeliğine seçildi.

Marc Bloch'tan sonra en prestijli Fransız Ortaçağ tarihi uzmanı sayılan Duby, ayrıca Anneles okulunun izindin giderek tarih yöntemini ve kavrayışını değiştiren başlıca kişiler arasında yer almaktadır. Toplum ve Uygarlık tarihi denilen bir alanı inşa etme çabalarını sürdürmektedir.

Fransız tarihçiliğinin piri olan Braudel'in 1985'te ölmesinden beri, Duby; Jacques Le Goff ve François Furet ile birlikte Fransız tarihçiliğinin en önde glene temsilcilerinden biri sayılmaktadır.


Georges Duby

Tüm Georges Duby kitaplarını görmek için tıklayın.