Sinematografi Üzerine Düşünceler

Sinematografi Üzerine Düşünceler

Zaur Mükerrem ISBN: 978-975-539-653-8
1.Baskı - 2012

Yazar, sinemanın kendisi ile ilgili bir tartışmanın ötesinde ele alınması gerektiğini, adeta hissettirerek okura aktarıyor.

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
6,95 TL
9,26 TL

Kitap Hakkında

Zaur Mükerrem’in Sinematografi Üzerine Düşünceler adlı eseri Edward Dmytryk’in Sinemada Kurgu adlı kitabında vurguladığı, kendini takip ettirecek bir başlangıca ve kesinlikle kendisini hatırlatacak bir sona sahip. Dmytryk’in vurgusunda eksik olan ise çalışmanın gövdesine ilişkindir. Zaur Mükerrem’in kitabı, ele aldığı konuyu –sinema– bir ahenk içerisinde işlemekte ve tartışmaktadır. Mükerrem, sinema için “her şeyden biraz” demekle birlikte Kobo-daysi’ye atıfta bulunarak, sinemanın aynı zamanda “bilgelerin izini sürmekle uğraşma; onların aradıklarını ara” vurgusundaki kadar da özel bir çaba ve sanat olduğunu vurgular.Zaur Mükerrem, kısa ve teknik tanımlara kolayca yaslanabileceği bir çalışma ortaya koyabilirdi. Kendisi, sinemaya daha farklı bir disiplin, estetik ve felsefeyle yaklaşarak, sinemanın kendisi ile ilgili bir tartışmanın ötesinde ele alınması gerektiğini, kelimelerle değil de adeta hissettirerek okura aktarıyor.Ona göre, sinemayı Rembrandt ya da Caravaggio resimlerinin tüm o büyüleyiciliğini hissedercesine anlamak gerekir ve sinemada, Muybridge’in durağan kareleriyle de gösterilse, dikkatin eser boyunca eylem, karakter ve nesne üzerinde tutulabilmesi büyük ölçüde nasıl gösterildiğine bağlıdır.

Künye

Yazar Hakkında

Zaur Mükerrem
1958-1963, Moskova-Sinema Üniversitesi (VGİK) mezunu. 1963-1998, Bakü, “Azerfilm” Film Stüdyosu; Görüntü Yönetmeni ve Yönetmen. 1982-1998, Azerfilm-Yaddaş (Anılar) Belgesel Film Stüdyosu’nun Genel Koordinatörlüğü ve Müdürlüğü. 1996-1998, Kayseri Erciyes Üniversitesi GSF-Sinema TV Bölüm Başkanlığı. 1998 Eskişehir Anadolu Üniversitesi İBF-STV Bölümü Öğretim Üyesi. Yürüttüğü dersler: Sinemada Görsel Yapı, Film Kamera Aydınlatma, Belgesel Estetiği, Yapım Yönetim. Doktora dersi: Film Grameri ve Çözümleme. Azerbaycan Devlet Sanatçısı. 16 sanat filminde görüntü yönetmeni. Yaklaşık 60 belgesel filmde; metin yazarı, yönetmen, görüntü yönetmeni senarist. Filmlerinden bazıları: Meydan, Baku Balkonları, Göç, Gelgel Bahar Günleri, Habib ve Gülhanım, Üzeyir Hacıbeyli, Elmas Yıldırım, Mirza Kazım bey, Mehmet Emin Resulzade…