Sinema Teorisine Giriş

Sinema Teorisine Giriş

Robert Stam Çeviri: Çiğdem Asatekin, Selda Salman
ISBN: 978-975-539-845-7
1.Baskı - 2014

Yirminci yüzyılda sinema teorisini şekillendirmiş olan soru ve tartışmaları anlamak isteyenler için eşsiz bir çalışma.

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
24,31 TL
32,41 TL

Kitap Hakkında

Sinema Teorisine Giriş, “sinema yüzyılı” boyunca sinema teorisinin tarihini anlatıyor. Kitap, Vachel Lindsay ve Hugo Munsterberg gibi sessiz dönem teorisyenlerinden yola çıkıp, sinema teorisi ve kültürel çalışmalardaki son gelişmelere (bilişsel teori, Deleuze, Queer teorisi, postkolonyal teori, dijital teori) kadar uzanıyor. Dünya sinemasını bütünsel olarak ele alan bu kitap, Fransa, Almanya, Rusya, İtalya, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Meksika, Brezilya ve Arjantin gibi ülkelerdeki gelişmeleri irdelemekle kalmıyor, bu gelişmeler arasındaki bağlantıları da açıklıyor. 

Sinema teorisine heyecanlı ve kışkırtıcı bir giriş olmanın yanı sıra, birçok farklı disiplini; ama özellikle de gerçekçilik, görüngübilim, anlatı, bakış açısı, semiyoloji, feminizm, kolonyalizm, psikanaliz ve çokkültürlülük gibi konuları işleyen bu kitap sinema ve edebiyat öğrencileri ve akademisyenler için de vazgeçilmez bir kaynak niteliği taşıyor. 

Fikirlerini açık ve net bir şekilde ortaya koyuşuyla haklı bir şöhrete sahip olan Robert Stam Sinema Teorisine Giriş‘te ancak sinema alanında uzmanların vakıf olabileceği geniş bir kaynak taramasını okura sunmakla kalmıyor, edebiyat eserlerinden yapılan film uyarlamalarına da kapsamlı bir biçimde değiniyor. Ayrıca edebi eleştirisi ile film eleştirisi arasındaki benzerlikleri ortaya koyan yazar, sinema teorisi ile tarihsel, sanatsal ve felsefi akımlar arasındaki ilişkileri de sorguluyor. 

Ele aldığı konuları derinlemesine irdeleyen ve bunu anlaşılır bir dille okura sunan Robert Stam, Sinema Teorisine Giriş’le zengin ve renkli, bir o kadar da karmaşık bir alan olan sinemanın kapılarını açıyor herkese. Haydi koltuklarınıza oturun, açın kitabı, film başlıyor…

Yirminci yüzyılda sinema teorisini şekillendirmiş olan soru ve tartışmaları anlamak isteyen herkese tavsiye edilebilecek, fevkalade bir sentez. Stam’in çalışması baştan sona kolay anlaşılır, yararlı ve zekice.
Prof. James Naremore, Indiana Üniversitesi

Künye

Yazar Hakkında

Robert Stam
Yazar New York Üniversitesi Sinema Çalışmaları Bölümü’nde öğretim üyesidir. Birçok kitabı arasında Tropical Multiculturism: A Comparative History of Race in Brasilian Cinema and Culture (1997), Ella Shohat ile birlikte yazdıkları ve Katherine Singer Kovocs “En İyi Sinema Kitabı Ödülü” kazanan Unthinking Eurocentrism: Multiculturalism and the Media (1994) ve Subversive Pleasures: Bakhtin, Cultural Criticism, and Film (1992) yer almaktadır. Blackwell Yayınları’ndan basılan A Companion to Film Theory (1999) ile Film and Theory: An Anthology (1999) kitaplarının da editörlüğünü Toby Miller ile birlikte üstlenmiştir.