Rus Devrimi

Rus Devrimi

Marcel Liebman Çeviri: Samih Tiryakioğlu
ISBN: 978-605-314-181-5
1.Baskı - 2017

Rus Devrimi'nde Marcel Liebman, devrimin hemen bütün yönleri ve tarihsel ortamını az bir yerde özetlemeyi başararak; olayların derli toplu, canlı ve meraklı bir hikâyesini ortaya koyuyor.

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
24,31 TL
32,41 TL

Kitap Hakkında

Marcel Liebman’ın eseri, [Rus Devrimi hakkındaki] boşluğu çok iyi doldurmaktadır. Yazar, devrimin hemen bütün yönleri ve tarihsel ortamıyla ilgili çok büyük miktarda temel bilgileri, az bir yerde özetlemeyi başarmış; olayların derli toplu, canlı ve meraklı bir hikâyesini ortaya koymuştur. Hâdiseleri layık olduğu ciddilikle anlatmakta, fakat bunu tatlı ve hareketli bir tarzda yapmaktadır. Gerçekten de, konuya ilişkin bilgilerin günümüzdeki durumunu, rahat ve anlaşılır bir tarzda özetleyebilmiştir. Konuyu halk için basitleştirmenin aşırılıklarına düşmeden ve ele almak zorunda kaldığı girift sorunları fazlaca sadeleştirmeden, büyük halk yığınlarına hitap etmektedir. Liebman olayları örnek bir içtenlik ve objektiflikle anlatıp çözümlemektedir. Bu eser, tümü bakımından öylesine mükemmel, öylesine değerlidir ki, okunmasını bütün yüreğimle öğütlemekten ve layık olduğu geniş okur kitlesine ulaşarak ona tam değerinin verileceğini ummaktan geri kalmıyorum.

 

Isaac Deutscher

Künye

Yazar Hakkında

Marcel Liebman
Polonya Yahudisi bir ailenin çocuğu olarak Brüksel’de doğdu. Brüksel Özgür Üniversitesi’nin Fransızca ve Felemenkçe kampüslerinde siyasal doktrinler tarihi ve siyasal sosyoloji dersleri verdi. Sosyalizm ve komünizmin tarihine ilişkin sayısız eser kaleme aldı. Belçika işçi hareketi içinde aktif rol oynadı. 1960 ve 1970’li yıllarda Belçika solunun La Gauche ve Mai gibi önemli dergilerinin yazı kurulunda bulundu. Sartre’ın ünlü Les Temps Modernes dergisinde makaleler yazdı. İsrail-Filistin diyaloğunun mimarlarından biri oldu. En önemli eserleri arasında Rus Devrimi, Lenin Zamanında Leninizm, Belçika Sosyalistleri yer alır.