Parrot İle Olivier Amerika’da

Parrot İle Olivier Amerika’da

Peter Carey Çeviri: Handan Saraç
ISBN: 975-539-242-4
1.Baskı - 2014

Yazar bizi Parrot'ın kişiliğinde Dickens'ın, Olivier'nin kişiliğinde ise Tocqueville'in gözleriyle o günlere dair eşsiz gözlemlerle bulunuyor.

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
6,48 TL
32,41 TL

Kitap Hakkında

İki kez Man Booker Ödülü kazanmış edebiyat dahisi Peter Carey, gerçek bir ustalık eseri olan Parrot ile Olivier Amerika’da ile üçüncüyü de hak ettiğini gösteriyor. Edebiyat dünyasının bu dil sihirbazı yarattığı karakterlerle bizi 1830’ların Amerika’sına götürmekle kalmıyor, Parrot’ın kişiliğinde Charles Dickens’ın, Olivier’nin kişiliğinde ise Alexis de Tocqueville’in gözleriyle o günlere dair eşsiz gözlemlerde bulunuyor. Kitap boyunca eski kıta Avrupa’yla yeni dünya 

Amerika kıyaslanıyor, bir aristokratla bir reformistin gözünden.
Bir eleştirmenin benzetmesiyle: “Kristof Kolomb Amerika’yı keşfetmiş olabilir ama yeni romanıyla Carey okurlara bu kıtayı yeniden keşfetme zevkini tattırıyor.”

Alexis de Tocqueville’in hayatından esinlenerek yaratılmış roman kahramanı Olivier, Fransız Devrimi sonrasında doğma talihsizliğine uğramış genç bir aristokrattır ve artık kendisini Fransa’da politik olarak imkânsız bir konumda görmektedir: Kendisi “liberal bir modern erkek” olduğu halde “hâlâ soylu sınıftan”dır ve dolayısıyla suçlu biridir. Parrot ise gezgin bir matbaacının oğludur; sanatçı olmak istemiş ama bir uşak olmanın ötesine geçememiştir. 

Görünürde hapishanelerini incelemek için ama aslında yeni bir devrime daha dayanamayacağından Amerika’ya doğru yola koyulan Olivier’nin yanına annesi hem bir casus hem de koruyucu olarak Parrot’ı verir. Bu heyecanlı Yeni Dünya, parası, kadınları, ceza sistemi, demokrasisi, sanatı, kısacası her şeyiyle onları kuşatacak, benzersiz bir ikili olarak yaşadıkları bizi hem güldürecek hem de düşündürecektir.

Peter Carey’in eserlerini okuyan herkes onun ne kadar baştan çıkarıcı, kıtalar ve asırlar arasında maharetle gezinen, bizi keşfettiği ve hayal ettiği dünya her neyse ona inandıran çılgın bir fikir cambazı olduğunu bilir. Belki de bu hikâye anlatma ustasının en cazip ve en heyecanlı eseri olan bu kitabın kahramanları, Parrot ve Olivier bizi 1830’ların kaba, vahşi ve karışık Amerika’sına götürüyor. Onun yazıları hep canlı, güçlü ve müzikal olmuştur. Açın kitabı ve Peter Carey’in şarkısını dinleyin.
Paul Auster

Künye

Yazar Hakkında

Peter Carey
7 Mayıs 1943 Avustralya doğumlu Peter Philip Carey, Booker Ödülü’nü iki kere kazanmış iki yazardan biridir. İlk ve ortaöğrenimini tamamladıktan sonra devam ettiği Melbourne’deki Monash Üniversite’si, Kimya ve Zooloji Bölümü’ndeki eğitimini bir otomobil kazası sonucunda yarıda bırakmış ve 1962 yılında reklamcılık sektörüne geçiş yapmıştır. James Joyce, Samuel Beckett, Franz Kafka ve William Faulkner’ın eserlerini okuyarak geçen bir dönemin ardından yazmaya başlar.

1960 sonlarında Avrupa ve Ortadoğu’yu da içine alan uzun bir gezinin ardından Londra’da bir süre tekrar reklamcılık yapar. 1970’te yeniden Avustralya’ya döner. 1980’de kendi reklam ajansını kurar. 1990’da Amerika’ya taşınır.

Halen City University of New York’a bağlı Hunter Collage’da yaratıcı yazarlık dersleri vermekte olan Peter Carey iki kez kazandığı Booker Ödülü’nün yanı sıra sayısız başka ödül de almıştır. Romanları dışında çok sayıda çocuk kitabı, hikâye ve deneme yazmıştır.

Romanları şunlardır: Bliss (1981); Illywhacker (1985); Oscar and Lucinda (1988); The Tax Inspector (1991); The Unusual Life of Tristan Smith (1994); Jack Maggs (1997); True History of the Kelly Gang (2000); My Life as a Fake (2003) [Bir Sahtekâr Olarak Hayatım, Çev. Handan Saraç, Ayrıntı Yay., 2010]; Theft: A Love Story (2006); Parrot and Olivier in America (2009).