Ömür Boyu Esenlik

Ömür Boyu Esenlik

Pascal Bruckner Çeviri: Birsel Uzma
ISBN: 978-975-539-661-3
1.Baskı - 2012

İnsana, o tarihe kadar Cennet’e bırakılan bu mutluluk hakkını sunan Aydınlanma çağının bu yıkıcı inancı nasıl oldu da şimdi bir dogmaya dönüşebildi?

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
Tükendi

Kitap Hakkında

Batı toplumları hep birlikte yeni bir uyuşturucunun istilasına uğruyor: mutluluk kültü. En yüce buyruktur “mutlu olun!” Bizim iyiliğimiz için olduğundan bir nebze olsun kuşku duymayız bu çağrının ve hemen kulak veririz. Peki, insan mutlu olup olmadığını nasıl bilir? Acınası bir ifadeyle mutlu olmayı başaramadığını itiraf eden bir insana ne cevap verilir? Budizm, alışveriş, tüketim ya da başka mutlu olma tekniklerini kullanan rahatlama terapileri mi önermek gerekir o insanlara? Cinsellik ve sağlığın yeni despotlarımız haline dönüştüğü bir dünyada acıyla ilişkimiz nedir? 

Her şeyi keyif ve haz açısından değerlendirmeye iten bu ideolojiyi, başkalarında utanma ve huzursuzluğa neden olan bu coşkulu esenlik çağrısını mutluluk ödevi olarak adlandırıyor Pascal Bruckner. Ancak, ona göre, bu arayışın kendisi çok ciddi bir sorun içeriyor: Herkese kendi kaderini tayin etme ve kendi varoluş koşullarını tek başına iyileştirme olanağı vermek!Öte yandan, kural dışı kabul edilen mutsuzlukların ve acıların üzeri ne kadar örtülmeye çalışılırsa çalışılsın, onlar beklemediğimiz bir anda yeniden ortaya çıkar. Bize hep anlatılagelen, hedonizme adanmış, haz ve mutluluk dışında her şeyin kızgınlık ve işkenceye dönüştüğü bir toplum masalına rağmen, acı hep vardır ve var olacaktır.

İnsana, o tarihe kadar Cennet’e bırakılan bu mutluluk hakkını sunan Aydınlanma çağının bu yıkıcı inancı nasıl oldu da şimdi bir dogmaya dönüşebildi? İşte Ömür Boyu Esenlik bunun öyküsünü anlatıyor. Acılarıyla birlikte ya-şamı zenginleştirme sevdasındaki herkese…

Künye

Yazar Hakkında

Pascal Bruckner
15 Aralık 1948, Paris doğumlu Fransız yazar. Ecole Pratique des Hautes mezunudur. Institut d’Etudes Politiques de Paris’te öğretim görevlisi olarak çalışmış, Nouvel Observateur’un yazarları arasında yer almıştır. Hayatı boyunca politik olarak aktif olmuş, görüşleriyle birçok yazara esin kaynağı olmuştur. Sırp saldırılarına karşı Hırvatlar, Bosnalılar ve Kosovalılardan yana tavır almış, Sırp güçlerine karşı Nato bombardımanını, Saddam’ın devrilmesini desteklemiş ancak ABD’nin Irak’taki tutumuna ve varlığına karşı çıkmıştır. Çokkültürcülüğe karşı tezleri uluslararası bir tartışma başlatmıştır. Eserleri şunlardır:
Romanları: Parias, Editions du Seuil (1985); Lunes de fiel, Editions du Seuil (1981); Evil angels, Grove Press (1987); Les voleurs de beauté, B. Grasset, (1997); Le divin enfant, Editions du Seuil (1992); The Divine Child, Rupa & Co. (2005). 

Denemeleri: La tentation de l’innocence, Grasset, 1995; Temptation of innocence, Algora Publishing. 2000; Le Sanglot de l’Homme blanc, Éditions du Seuil, 1983; La tyrannie de la pénitence, Grasset, 2006.