Okumadığınız İçin Teşekkürler

Okumadığınız İçin Teşekkürler

Dubravka Ugresiç Çeviri: Gökçe Metin
ISBN: 978-975-539-932-4
1.Baskı - 2014

Yazar sert eleştirilerini yönelttiği yayın dünyasında, ajansların, editörlerin, süpermarketlere dönen kitapçıların, günümüzdeki durumunu gözler önüne seriyor.

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
Tükendi

Kitap Hakkında

Neden kitapçı raflarını giderek artan sayıda “kötü kitap” doldurmaya başladı? Neden okur “iyi edebiyat”a sırt çeviriyor? Gün geçtikçe neden daha çok yazar şuh pozlar veriyor? Yayın dünyasında bu ve benzeri soruların giderek daha çok dillendirilmeye başladığını görüyoruz. Sakın kitabın metalaştığı, değerlerin aşınıp her şeyin piyasanın acımasız kurallarına terk edildiği bir dünyanın kaçınılmaz sonuçları olmasın bunlar!..

Okumadığınız İçin Teşekkürler adlı kitabında Dubravka Ugresiç, Doğu Avrupalı bir Hırvat yazar olarak çuvaldızı kendine iğneyi dünya kitap piyasasına batırarak, günümüz yayıncılığını mercek altına alıyor ve diyor ki: Eğer Thomas Mann bugün yazmış olsaydı ABD’de kitabını basacak bir yayınevi bulamazdı; ona kitaplarının yeterince seksi olmadığı söylenirdi.

Oyuncul ama sert eleştirilerini yönelttiği yayın dünyasında, ajansların, editörlerin, süpermarketlere dönen kitapçıların, dağıtımcıların günümüzdeki durumunu gözler önüne seriyor Ugresiç. Bir kitap fuarını ziyaret eden Joan Collins örneğiyle, yazarların yazarlık meziyetine değil şöhretine, hatta “et”ine bakıldığını, kitap fuarlarının kitapla alakasının kalmadığını, editörlerin yazarların yerine geçtiğini, herkesin yazar olduğunu ve dolayısıyla yazar olmanın anlam ve önemini yitirdiğini anlatıyor.
Bakın diyor bütün dünyadaki “çoksatar” listelerine, ilk sıralarda edebiyat yapıtları yerine çok büyük bir ihtimalle bu büyük şovun bir parçası olarak üretilmiş kitapları görürsünüz.

Okumadığınız İçin Teşekkürler bir bakıma liberal kapitalist dünyanın kültüre, insana ama özellikle de kitaba ne yaptığının hikâyesidir.

Künye

Yazar Hakkında

Dubravka Ugresiç
27 Mart 1949’da, eski Yugoslavya yeni Hırvatistan sınırları içindeki Kutina’da doğmuştur. Zagreb Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Karşılaştırmalı Edebiyat ve Rus Dili ve Edebiyatı eğitimi alır ve aynı üniversite bünyesindeki Edebiyat Kuramı Enstitüsü’nde öğretim üyeliği yaparken birçok hikâye, deneme ve roman yazar. 1991’de patlayan iç savaşta sıkı bir savaş ve milliyetçilik karşıtı tutum takınınca, Hırvat medyasının, meslektaşlarının ve önemli şahsiyetlerin hedefi haline gelir ve “vatan haini”, “cadı” damgası yer. 1993’te saldırılar artık hayatını sürdüremeyecek düzeyde artınca, Hırvatistan’ı terk edip Hollanda’ya yerleşir. Halen serbest yazarlığının yanında birçok Avrupa ve Amerika üniversitesinde dersler vermektedir. 

Dubravka Ugresiç, denemeleri, hikâyeleri ve romanlarıyla Heinrich Mann Ödülü, Jean-Amery Ödülü, Tiptree Ödülü, Premio Feronia Ödülü başta olmak üzere birçok ödülün sahibi olmuştur.
İngilizce yayımlanmış eserleri şunlardır: Europe in Sepia (2014); Karaoke Culture (2011); Baba Yaga Laid An Egg (2009); Nobody’s Home (2007); The Ministry of Pain (2005); Lend Me Your Character (2004); The Museum of Unconditional Surrender (1998); The Culture of Lies (1998); Have A Nice Day: From the Balkan War to the American Dream (1994); In the Jaws of Life (1992); Fording the Stream of Consciousness (1991)