Ne Kadar İleri Gidebilirsin?

Ne Kadar İleri Gidebilirsin?

David Lodge Çeviri: Ayşe Öngün
ISBN: 978-975-539-554-8
1.Baskı - 2009

Kahramanlarımız, Katolik inançlarının koyu gölgesinde cinsel arzular, evlilik, doğum kontrolü ve hayatın diğer gerçekleriyle başa çıkmaya çalışıyorlar.

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
3,70 TL
17,59 TL

Kitap Hakkında

Ne kadar ileri gidebilirsiniz? Yani cinsel partnerinizle…David Lodge, “Ne Kadar İleri Gidebilirsin?”de bir grup Britanya’lı Katolik gencin yaşamını 1950’lerdeki öğrencilik yıllarından 1980’li yıllardaki yetişkinlik dönemine uzanan süreçte kendi benzersiz üslubuyla gözler önüne seriyor. Kahramanlarımız (ara ara devreye giren yazarın gözetiminde), Katolik inançlarının koyu gölgesinde cinsel arzular, evlilik, doğum kontrolü ve hayatın diğer gerçekleriyle başa çıkmaya çalışıyorlar. 

Elbette ki temel çatışma, dinlerin insanları zapturapt altına almada ilk olarak başvurdukları cinsel zevk ve doğum kontrolünde düğümleniyor. İlk gençliklerinden itibaren, Papa’nın duyurularıyla altı daha da çizilen doğum kontrol yöntemleri affolunmaz bir günah olarak kahramanlarımızın kafasına kazınıyor. Bedenin diğer günahlarının aksine, bir işe yaraması için bu günah önceden planlanarak ve tekrar tekrar işleniyor. Dolayısıyla sinirlenerek kontrolü kaybetmek, sarhoş olmak ve zina gibi iyi niyetle, günah çıkardıktan sonra tekrarlanabilen bir eylem değil. Seni sakramentlerden dışlar, bu nedenle ve aynı dönemin Katolik öğretisine göre, Paskalya Görevi’ni yapamazsan kendini kesin bir şekilde aforoz etmiş olursun. Böylece ya güvenilir bir doğum kontrol yöntemi olmadan idare etmeye çalışır ya da dinden çıkarsın; makul alternatifler işte bundan ibarettir. Ve yol istesen de istemesen de Cehenneme kadar uzanır… Papalar durmadan gidip geliyor ama bu cadı kazanı gibi kaynayan ortamda Katolik Kilisesi’nin doğum kontrolü konusundaki fetvası değişmiyor. 

Peki bu durumda, kahramanlarımız “ne kadar ileri gidebilirler?” Elbette hayatın elverdiği yere kadar! İleri, hep ileri…David Lodge, dünyanın hızlı değişim yıllarında, insanların değişimi kadar Kilise içi tartışmaları ve dinlerin revizyon tarihini de kara mizah tadında anlatıyor. Ortaya çıkan manzara gülünç mü acı mı? Galiba, kelimenin tam anlamıyla trajikomik. Sözün kısası, bir David Lodge kitabı işte!

Künye

Yazar Hakkında

David Lodge

“1935’te Londra’da doğan David Lodge, College London Üniversitesi’nden” 1955’te mezun oldu. 1959’da aynı üniversiteden yüksek lisans derecesi aldı. Bu arada Britanya Ordusu’nda askerlik hizmetini yaptı. 1960-1987 yılları arasında İngiliz Edebiyatı Bölümü’nde ders verdiği Birmingham Üniversitesi’nden doktor unvanını aldı. 1987 yılında kendini bütünüyle yazarlığa adamak üzere emekli oldu. Birmingham’da Çağdaş İngiliz Edebiyatı Fahri Profesörü unvanına sahiptir ve bu kentte yaşamaya devam etmektedir. Yazar, Royal Society of Literature’ın (Kraliyet Edebiyat Derneği) bir üyesidir. 1989’da Booker Prize’da jüri başkanlığı yapmıştır. 

Lodge ayrıca Fransa Kültür Bakanlığı tarafından sanat ve edebiyat alanında yaratıcılıklarıyla sivrilen kişilere verilen şeref payesine de değer görülmüştür.”

“Romanları: The Picturegoers (1960), Ginger, You’re Barmy (1962), The British Museum is Falling Down (1965), Out of the Shelter (1970), Hawthornden Ödülü’nü ve Yorkshire Post Roman Ödülü’nü kazanan Changing Places [1975; Yerleri Değiştirme, çev.: Abbas Orhan, Adam Yayınları, 1998], ile 1980’de yılın Whitbread Kitabı seçilen How Far Can You Go, 1984’de Booker Prize için son elemeye kalan Small World [Dünya Küçük, çev.: Abbas Orhan, Adam Yayınları, 1998]; 1988’de Sunday Express’in Yılın Kitabı Ödülü’nü alan Nice Work [İyi İş, çev.: Ülkü Demirtepe, Ayrıntı Yayınları, 2003], Paradise News (1991), Therapy [1995; Terapi, çev.: Meram Erdoğan, Ayrıntı Yayınları, 2003], Home Truths (1999), Thinks [2001; Düşünce Balonları çev.: Meram Erdoğan, Ayrıntı Yayınları, 2005]. Kitapları on yedi dile çevrildi. 

Yazarın Author, Author (2004) adlı romanı da Ayrıntı Yayınları’nın yayın programına alınmıştır.”
“David Lodge edebiyat eleştirileri de yazdı: Language of Fiction (1966), The Novelist at Crossroads (1971), The Modes of Modern Writing (1977), Working With Structuralism (1981), After Bakhtin: Essays on Fiction and Criticism (1990). Ayrıca birkaç klasik romanla, aralarında Twentieth Century Literary Criticism (1972), Modern Criticism and Theory’nin (1988) de bulunduğu eleştiri antolojilerinin editörlüğünü yaptı. 1986’da dönem dönem yazdığı denemelerinin toplandığı, Write on adlı bir kitap yayımladı. En son eleştiri yapıtı The Art of Fiction’dır (1992). Yazarın Small World adlı romanı, 1988’de Granada TV tarafından bir televizyon dizisine uyarlandı. David Lodge İyi İş’i BBC için dört bölümlük bir televizyon dizisi haline getirdi ve dizi 1989 sonbaharında yayımlandı. Yılın en iyi drama dizisi dalında Royal Television Society’s Award’ı (Kraliyet Televizyon Derneği Ödülü) kazandı. David Lodge ayrıca bu diziyle Monte Carlo’daki Uluslararası Televizyon Festivali’nde, senaryo dalında Silver Nymph ödülünü aldı. Yazarın ilk tiyatro oyunu The Writing Game, Birmingham Repertuvar Tiyatrosu’nda Mayıs 1990’da sahneye konuldu.”