Müslüman Kardeşler

Müslüman Kardeşler

Alison Pargeter Çeviri: Semih Çelik
ISBN: 978-605-314-109-9
1.Baskı - 2016

"Müslüman Kardeşler", İhvan’ın Mısır’da 1928’de ortaya çıkışından itibaren ana akım siyasete dahil oluşunun evrimini inceliyor...

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
13,89 TL
18,52 TL

Kitap Hakkında

Bu kitap, İhvan’ın Mısır’da 1928’de ortaya çıkışından itibaren ana akım siyasete dahil oluşunun evrimini inceliyor. Kitap, hareketin amaçları ve stratejilerini analiz ediyor. Sonrasında da İhvan’ın neden Arap Baharı öncesinde atıllığa düşerek geleneklerinin ve geçmişinin ötesine geçemediğini ya da anlamlı bir şekilde reform gerçekleştirmeyi başaramadığını değerlendiriyor. Aynı zamanda hareketin Arap Baharı’na nasıl tepki verdiğini ve Mısır örneğinde iktidara nasıl yöneldiğini tahlil ediyor. Ulusal ve uluslararası meseleler arasında Kahire’deki ana merkez ile ulusötesi hareketin geri kalanı arasında kurulan ilişkiyle ifade edilen karmaşık dinamiklere de göz atıyor.


İhvan’a aşina olanlar için, hareketin Arap Baharı sırasındaki tutumu o kadar da şaşırtıcı değil. İhvan daima, tespit etmesi neredeyse imkansız ihtilaflar ve çelişkilerin hareketi olmuştur. Gerçekten de onu derinlemesine idrak etmek isteyenler için her zaman bir muammayı temsil etmiştir örgüt. Aynı anda, siyasi bir kurummuş gibi çalışan bir harekettir; ulusal kanatlarının bağımsızlığına vurgu yapan ulusüstü bir örgüttür; kendisini barışçı olarak yansıtsa da bazı kanatları doğrudan şiddet olaylarına karışmıştır; Batıyı ve Batılı değerleri genel itibariyle reddeder ancak Batılılar nezdinde ilerici, kapsayıcı değerleri ihtiva eden makul bir örgüt olarak görülmek hususunda heveslidir. Muğlaklığa bürünmüş ve şiddet, kadınların ve gayri Müslim azınlıkların toplumdaki yeri gibi konuları da muhteva eden kilit meselelerde tekil bir duruş sergilemekte zorlanacak derecede farklı kollar ve akımlar muhteva etmiş bir harekettir.

Künye

Yazar Hakkında

Alison Pargeter
Kuzey Afrika ve Ortadoğu uzmanı olan Alison Pargeter, Cambridge Üniversitesi’nde akademisyen olarak çalışmaktadır. Yayımlanmış diğer çalışmaları arasında Libya: The Rise and Fall of Qaddafi (Libya: Kaddafi’nin Doğuşu ve Çöküşü) ve The New Frontiers of Jihad: Radical Islam in Europe (Cihatın Yeni Cepheleri: Avrupa’da Radikal İslam) adlı kitaplar bulunmaktadır.