Michel Foucault

Michel Foucault

Didier Eribon ISBN: 978-975-539-702-3
1.Baskı - 2012

Eribon, Foucault’yla yapılan sayısız görüşmeyi onun en yakınlarının anlatımlarıyla harmanlayarak zevkle okunan bir kitap kaleme almış.

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
Tükendi

Kitap Hakkında

1984 yılında, genç denebilecek bir yaşta, 58 yaşında öldüğünde, Michel Foucault 20. yüzyılın en büyük düşünürlerinden biri olarak kabul ediliyordu. Özellikle sık sık ziyaret ettiği Amerika Birleşik Devletleri’nde seçkin tarihçilerin baş tacı ettiği Foucault, savunduğu tezleri ve yaptığı kapsamlı çalışmalarıyla, günümüzde de halen pek çok tartışmayı ateşlemektedir. Liberal düşünceyi ve gelenekçi ve tutucu Marksist yaklaşımları reddeden düşünür, çağdaş entelektüelin bir modeli haline gelmiştir.
Her ne kadar kendisi hakkında pek konuşmamış ve yazmamış, hatta bizatihi “ilginç hiçbir yanının bulunmadığını” söylemişse de, Didier Eribon elinizdeki kitabıyla onun bu iddiasının pek de doğru olmadığını gösteriyor. Bir gazeteci olarak, Foucault’yu ölümünden çok önce tanıyan Eribon, Foucault’yla yapılan sayısız görüşmeyi annesi, öğretmenleri, sınıf arkadaşları, Simone Signoret ve Yves Montand gibi eylem arkadaşları dahil olmak üzere, onun en yakınlarının anlatımlarıyla harmanlayarak zevkle okunan bir kitap kaleme almış.   

Michel Foucault, dünyanın tanıdığı bu sıra dışı filozof, eylemci, hayat insanı kimdi? 1950’lerin sonunda De Gaulle’cü diplomatlarla dostluk kuran genç kültür ateşesi, 1960’ların ortasında yapısalcılığın öncülerinden biri olarak Fransız düşüncesinin yeni yıldızı, Mayıs 1968’de öğrenci ayaklanmaları Fransa’yı ve De Gaulle’cülüğü sarsarken sıkı bir solcu ve Maocu olan Foucault tüm bu süreçte aynı zamanda, akademi dünyasının en üst basamaklarına tırmanıyordu. Bu kitap, olağanüstü bir entelektüelin yaşam yolculuğunun izini sürmekle kalmıyor, II. Dünya Savaşı’ndan günümüze, Fransa’nın kültürel, politik ve entelektüel hayatını da son derece iyi bir şekilde özetliyor.

Künye

Yazar Hakkında

Didier Eribon
1953 doğumlu yazar ve düşünür Didier Eribon Fransız entelektüel hayatının tarihine ilişkin eserleriyle tanınır. 1991 yılında yazdığı Michel Foucault biyografisi Pierre Bourdieu, Paul Veyne, Paul Rabinow ve Hayden White gibi yazarlardan övgüler almış ve Le Monde tarafından en iyi Foucault biyografisi olarak gösterilmiştir. Ayrıca 1988 yılında Claude Levi-Strauss ile yaptığı mülakat kitap olarak yayımlanmış, bu kitap İngilizce’ye de çevrilmiştir.
Dünyanın belli başlı üniversitelerinde dersler veren Didier Eribon, Fransa’da Amiens Üniversitesi’nde hocalık yapıyor.
ESERLERİ:
• Michel Foucault et ses contemporains (1994).
• Réflexions sur la question gay (1999).
• Papiers d’identité (2000).
• Une morale du minoritaire. Variations sur un thème de Jean Genet (2001).
• Hérésies. Essais sur la théorie de la sexualité (2003).
• Sur cet instant fragile... Carnets, janvier-août 2004 (2004).
• Echapper à la psychanalyse (2005).
• D’une revolution conservatrice et de ses effets sur la gauche francaise (2007).
• Retour à Reims (2009).
• De la subversion. Droit, norma et politique (2010).