Marx'ın İşçi Anketi

Marx'ın İşçi Anketi

Onur Bütün ISBN: 978-605-314-290-4
1.Baskı - 2018

Karl Marx’ın "İşçi Anketi" dünya çapında kabul gören, kapitalist üretimin eleştirel bir tahlilini yaptığı "Kapital"de geçen kavramların, pratik bir çalışmada nasıl işlendiğinin göstergesidir.

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
10,42 TL
13,89 TL

Kitap Hakkında

Karl Marx’ın, 1880 yılında Revue Socialiste dergisine Fransa’da yaklaşan genel seçimler için hazırladığı 101 soruluk “İşçi Anketi”, Türkiye’de 1970 yılında Devrimci Sinema Dergisi tarafından basılmıştı. Aradan geçen 48 yıl bize, “İşçi Anketi”nin hâlâ koruduğu güncelliği anlatırken, “işçi sınıfının nasıl bir özne olduğu” sorusunu bugün de sorduruyor.

Karl Marx’ın ölümünden üç yıl önce hazırladığı 101 soruluk anket çalışması; dünya çapında kabul gören, kapitalist üretimin eleştirel bir tahlilini yaptığı “Kapital” isimli kitabında geçen kavramların, pratik bir çalışmada nasıl işlendiğinin ve Marx’ın ölümüne kadar işçi sınıfı örgütleri, kurumları ve yayınları ile ilişkisini kesmediğinin de bir göstergesidir.

Elinizdeki kitap; Karl Marx ve Friedrich Engels’in karşılaşmalarıyla başlayıp, tüm dünyaya yayılacak bir gerçekliğin ve hakikatin anlatısında, Türkiye’de ve dünyada unutulmuş olanı açığa çıkarmayı, üzerine düşünmeyi amaçlıyor...

Künye

Yazar Hakkında

Onur Bütün

1967 yılında Maşukiye’de doğdu. İlkokulu Yarımca’da, ortaokul ve lise öğrenimini İstanbul/Kadıköy Kız Lisesi’nde tamamladı. Marmara Üniversitesi Müzik Bölümü’nü bitirdi. Kars, Kocaeli ve İstanbul’da müzik öğretmenliği yaptı. Kurduğu okul koroları çalışmalarının sonucu olarak, 2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nin düzenlediği “Dünya Koro Şefleri Pedagoji Seminerleri”ne katıldı. 

Öğretmenlik yaparken, sendikal örgütlenme ve eğitim çalışmalarını da sürdürdü. Eğitim-Sen, Tarih Vakfı, Özgür Üniversite ve İşçi Üniversitesi’nde Marksizm üzerine seminer ve eğitim çalışmaları yürüttü. Dört yıl boyunca “Marksizm Araştırmaları Atölyesi”ndeki çalışmalarına arkadaşlarıyla birlikte devam etti. Kâzım Koyuncu Kültür Merkezi kuruluş çalışmalarına katıldı, bir yıl boyunca gönüllü olarak “Temel Müzik Eğitimi” dersi verdi. Öteki Kültür Merkezi’nde bir yıl süren “Kapital/Karl Marx” çalışmasını organize etti ve sunum yaptı. 

Kadın hakları mücadelesi, Feminizm ve Queer Kuram üzerine yazılar yazdı, örgütlenme çalışmalarına katıldı. 2000 yılında “Dünya Kadın Yürüyüşü” Türkiye temsilcisi olarak Paris ve Brüksel’de çalıştı. Farklı yayınevlerinde düzeltmenlik ve editörlük yaptı.

Yedi Kat Yerin Altından Uğultular Geliyor/Yeni Çeltek’ten Soma’ya Maden İşçileri (Dipnot Yayınları), Karşı-İşgal/Derleme (Siyah Beyaz Yayınları, Kolektif Çalışma), Değişen Arkeoloji/Changing Archaelogy (Ege Yayınları, Kolektif Çalışma) isimli kitapların yazarıdır. Gazete ve dergilere kitap tanıtım ve eleştiri yazıları yazdı. Kısa öykülerinden oluşan Gülümsemeler isimli kitabı Alakarga Yayınları tarafından Nisan 2018’de yayımlandı. Öğretmenlik mesleğinden 2014 yılında emekli oldu. Halen piyano öğretmenliği, yazarlık ve editörlük çalışmalarını sürdürüyor.