Lanet

Lanet

Karen Houppert Çeviri: Neslihan Atcan, Esen Metin
ISBN: 978-975-539-421-3
1.Baskı - 2016

Houppert, bu çarpıcı kitabında âdet kanamasını kuşatan gizleme kültürünü ve bunun kadınlar üzerinde hem fiziksel hem de ruhsal açıdan yarattığı tahribatı mercek altına alıyor.

 
Tükendi

Kitap Hakkında

Âdet öncesi sendromu, âdet sancısı, hijyenik ped, tampon, toksik şok sendromu... Bu kelimeler hâlâ birer tabudur. Karen Houppert Lanet’te bu son gizli tabuyla, âdet kanamasıyla yüzleşmemizi sağlarken; aynı zamanda tabunun büyük bir endüstri tarafından nasıl beslendiğini ve kâra dönüştürüldüğünü de gösteriyor.

Houppert, bu çarpıcı kitabında âdet kanamasını kuşatan gizleme kültürünü ve bunun kadınlar üzerinde hem fiziksel hem de ruhsal açıdan yarattığı tahribatı mercek altına alıyor. “Sessizlik” perdesini araladığında, kadınların “mavi akıntıları”yla baş etmek için kullandıkları karbeyazı tamponların karanlık yüzüyle karşılaşıyor. ABD’deki sağlık kuruluşlarının ve çevre örgütlerinin sıfır dioksin politikasını dayattığı günümüzde, kadınların kanser riskiyle iç içe yaşamasına göz yuman “hijyenik” kadın ürünleri endüstrisinin çevirdiği entrikaları nüktedan bir üslupla aktarıyor. Dev şirketlerin reklam kampanyalarını, kadın dergilerinin eril söylemini, âdet kanaması ile ilgili görgü kurallarının nasıl ayakta tutulduğunu gözler önüne seriyor.

Yazar depresyondan cinayete kadar uzanan belirtiler listesiyle âdet öncesi sendromunun “faili” olarak kadınlık hormonlarının gösterildiğine işaret ederken; cinsel kimliklerinden utanarak büyüyen genç kızların yaşadığı karmaşaya da değiniyor. Toplumsal koşulların iyileştirilmesi yerine, üzerlerinden milyonlarca dolarlık kazanç sağlanan kadınlara şeker misali anti-depresanlar verilmesi ya da hormon tedavilerinin tercih edilmesi konusunda da dikkat çekici değerlendirmeler yapıyor.
Son olarak, bu konudaki her türlü tartışma girişiminin göz ardı edildiğine işaret ederek bu doğal halin ne zamana kadar bir tabu olarak kalacağını soruyor.

Karen Houppert’ın âdet kanaması hakkında yazdığı ateşli ve nüktedan inceleme, reglden cinselliğe kadar kadın doğasının elimizden nasıl alınıp paketlenerek büyük kârlarla geri satıldığını anlatıyor.
Peggy Orenstein

Künye

Yazar Hakkında

Karen Houppert

Karen Houppert; New York'lu serbest gazeteci, oyun yazarı ve yazar. Yönetmen Stephen Nunns ile birlikte, başrol oyuncusu Joanna Adler'e 1995 yılında OBIE ödülünü kazandıran The Boys in the Basement ile The Packwood Papers isimli oyunların yazarıdır. Gazeteci olarak on yılı aşkın bir süredir Village Voice'e köşe yazarlığı yapan Houppert ayrıca The Nation, Salon, Newsday, American Theatre gibi gazete ve dergilere toplumsal cinsiyet temalı yazılar yazıyor. Araştırmalır için pek çok dernek ve kurumun bursunu almaya hak kazanan Houppert, bugünlerde ordu mensubu olan kişilerin eşlerini konu alan The Waiting Wives adlı kitabını yazmakla meşgul.