Laf Evi

Laf Evi

Serdar Aysev ISBN: 978-975-539-670-5
1.Baskı - 2012

“İşsizim, parasızım, kadınsızım... Çubuk şarabı alacak param yok. Arkadaşlarımın hepsini kaybettim. Ben, el öpülen bayram ziyaretlerinde sosyalleşmedim.”

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
3,70 TL
15,74 TL

Kitap Hakkında

İşsizim, parasızım, kadınsızım... Çubuk şarabı alacak param yok. Arkadaşlarımın hepsini kaybettim... Ben, ailece oturulan yemek masalarında, el öpülen bayram ziyaretlerinde sosyalleşmedim. Benden önceki 68’liler bile bütün isyancılıklarına rağmen o aile ve bayram  ritüelleriyle kazanmıştır kimliğini... Bizim kuşağımız, dergi satırlarında, dernek toplantılarında, devrim şehitlerini anma günlerinde, okul boykotlarında, 1 Mayıslarda meydanlarda sosyalleşti...Şu şehit sözcüğünün devrimci jargona nasıl girdiğini de anlamış değilim... İslami bir öze sahip bu kavramın sosyalist retoriğe nasıl yakıştırıldığının hesabını veren de yok... Bizden öncekilerin resme, şiire, müziğe, bilime yönelik ilgilerini şimdi kıskanıyorum... Örgüt âşıkları’nın tek sazlı ses dünyasının ve devrim marşlarının çocuklarıyız biz... Sadece Marks’ın değil, Beethoven’in, Fuzuli’nin, Proust’un, Albert Einstein’ın ya da Pink Floyd’un hakkını vermeden sosyalleşen bir kuşak... O nedenle arkadaşlarımdan ayrı düşünce annemin, teyzelerimin, amcalarımın;  nüfus müdürlüğünde, yitirdiği nüfus cüzdanının yerine kimlik çıkarırken benim kimliğimi de yeniden oluşturan insanların; camide namaz kılmak için takkesini başına takan kot pantolonlu kaportacı çıraklarının dünyasında olduğumu fark ettim. Herkes aynı süreci yaşadı, demek istemiyorum ama çoğunlukla benzer bir  rönesans inşa edildi."

Künye

Yazar Hakkında

Serdar Aysev
1962 yılında Ankara’da doğdu. DTCF Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. Çeşitli kurumlarda Türkçe/Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği yaptı. Şiirleri Yaba, Sanat Rehberi, Yenigün Sanat dergilerinde yayımlandı. 1994 yılında şiirlerini Ahvalin adlı kitapta topladı. Laf Evi ilk romanıdır.