Kuyrukluyıldız

Kuyrukluyıldız

Ann Druyan, Carl Sagan Çeviri: Ahmet Aybars Çağlayan
ISBN: 978-605-314-223-2
1.Baskı - 2017

Pulitzer ödüllü astronom Carl Sagan, Ann Druyan’la birlikte kuyrukluyıldızların kökeni, doğası ve geleceğiyle onlara yüklenen egzotik mitleri ve alametleri mercek altına alıyor...

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
37,50 TL
50,00 TL

Kitap Hakkında

Göklerimizi süsleyen bu ziyaretçiler ne menem şeylerdir acaba? Artık biliyoruz ki, bunlar hayat verdikleri gibi can da alıyorlar ve bizi kökenlerimiz hakkında bilgilendiriyorlar. Kuyrukluyıldız bir kuyrukluyıldız üstünde uzayın bir başından bir başına gidip gelinen nefes kesici bir yolculukla başlıyor. Pulitzer ödüllü astronom, Kozmos ve Mesaj gibi onlarca popüler eserin yazarı Carl Sagan, bu kitapta yazar Ann Druyan’la birlikte kuyrukluyıldızların kökeni, doğası ve geleceğiyle onlara yüklenen egzotik mitleri ve alametleri mercek altına alıyor. Yazarlar kuyrukluyıldızların nasıl bilim tarihindeki bazı büyük keşifleri teşvik ettiğini gözler önüne serip, yıldızlararası karanlıktan gelen bu ziyaretçiler hakkında ilginç mi ilginç sorular soruyorlar: Dinozorların akıbeti ve insanların ortaya çıkışı başıboş dolaşan bir kuyrukluyıldızdan mı kaynaklanmıştı? Kuyrukluyıldızlar dünyaları meydana getiren yapı taşları mı?

“Büyüleyici, yaratıcı ve ilham verici.”
The Washington Post

“Tek kelimeyle en iyisi.”
Times of London

“Kuyrukluyıldız bilimi herkesin anlayacağı hale getirmiş, güzel ve ilginç bir kitap.”
United Press International

“Bir başyapıt... Bilim, şiir ve hayal gücü.”
The Atlanta Journal & Constitution

Künye

Yazarlar Hakkında

Ann Druyan
(d. 1949–): Queens, New York doğumlu ABD’li ödüllü bir yazar ve yapımcıdır. Bilimi popülerleştirmeyi ve açıklamayı amaçlayan birçok projedeki rolü nedeniyle tanınmıştır. Bunlardan en önemlileri Carl Sagan’ın aynı adlı romanının Robert Zemeckis tarafından yönetilen beyaz perde uyarlaması Contact [Mesaj] filmi ve kısaca Cosmos [Kozmos] adlı televizyon dizisidir. Ayrıca eşi Carl Sagan’ın birçok eserine katkıda bulunmanın yanı sıra, Comet (1985) [Kuyrukluyıldız, Çev. Ahmet Aybars Çağlayan, Ayrıntı Yayınları] ve Shadows of Forgotten Ancestors: A Search for Who We Are (1993) [Atalarımızın Gölgesinde–İnsanın Doğa İçindeki Yeri Üzerine, Çev. Ayça Türkan, Say Yayınları] adlı eserleri eşiyle birlikte yazmış, Carl Sagan’ın 1985’te verdiği bir dizi konferans metninden oluşan The Varieties of Scientific Experience: A Personal View of the Search for God (2006) adlı eserin de editörlüğünü yapmıştır. NASA’nın Voyager Yıldızlararası Mesaj Projesi’nin de yaratıcı yönetmenidir.
Carl Sagan
9 Kasım 1934’te ABD’nin New York kentinde doğdu. Astronomi ve Uzay Bilimleri David Duncan Profesörü ve Cornell Üniversitesi Gezegen Araştırmaları Laboratuvarı’nın Şefiydi. Amerikan uzay programında başlangıcından beri hep önde gelen bir rol oynadı. 1950’lerden beri NASA’da uzmanlık ve danışmanlık yaptı, Apollo astronotlarına Ay uçuşundan önce talimat verdi ve gezegenlere yönelik Mariner, Viking, Voyager ve Galileo seferlerinde araştırmacı olarak yer aldı. Venüs’teki yüksek sıcaklık, Mars’taki mevsim değişikliği ve Titan’ın kırmızımsı sisi gibi sırların çözülmesinde yardımcı oldu. Dr. Sagan, çalışmalarından ötürü, NASA Apollo Başarı Ödülü’nün yanı sıra, NASA’nın Olağanüstü Bilimsel Başarı ve (iki kez) Değerli Kamu Hizmeti madalyalarını aldı. 2709 Sagan asteroiti onun adını taşır. Kendisine ayrıca, Amerikan astronotlar Derneği’nin John F. Kennedy Astronot Ödülü, Kaşifler Kulübü 75. Yıl Ödülü, Sovyet Kozmonotlar Federasyonu’nun Konstantin Tsiolkovski Madalyası ve Amerikan Astronomi Derneği’nin Masursky Ödülü verildi. Dr. Sagan ayrıca, Kamuya Yararlılık Madalyasının, yani Ulusal Bilimler Akademisi’nin en büyük ödülünün de sahibidir. Dr. Sagan Amerikan Astronomi Derneği Gezegen Bilimleri Bölümünün Yöneticiliğine, Amerikan Jeofizik Birliği’nin Gezegen Bölümünün Başkanlığına ve Amerikan Bilimsel İlerleme Derneği Astronomi Bölümünün Yöneticiliğine seçildi. On iki yıl boyunca Icarus’un, yani gezegen araştırmalarına adanmış öncü bir derginin baş editörlüğünü yaptı. Gezegen Derneği’nin, Dünya’nın en büyük uzay meraklıları grubunu oluşturan, 100.000 üyeli bir örgütün kurucularından oldu ve derneğin başkanlığını yaptı. The Dragons of Eden: Speculations on the Evolution of Human Intelligence adlı kitabıyla Pulitzer ödülü kazanan Dr. Sagan, bugüne dek İngilizcenin en çok satılan bilimsel kitabı haline gelmiş Cosmos’un da aralarında bulunduğu birçok bestseller kitabın yazarıdır. Bundan esinlenen, Emmy ve Peabody ödüllerini kazanmış televizyon dizileri altmış ülkede toplam 500 milyon kişi tarafından izlendi. Romanı Contact bugün önemli bir sinema filmidir. Bilime, edebiyata, eğitime ve çevrenin korunmasına katkılarından ötürü Amerikan okullarından yirmi iki fahri doktorluk ve nükleer savaşın uzun vadeli sonuçları hakkında ve nükleer silahlanma yarışını durdurmaya yönelik çalışmaları nedeniyle birçok ödül aldı. Carl Sagan 20 Aralık 1996’da hayatını kaybetti.

Carl Sagan

Tüm Carl Sagan kitaplarını görmek için tıklayın.