Kutsal Bölge

Kutsal Bölge

Carlos Fuentes Çeviri: Handan Akdemir
ISBN: 978-975-539-169-X
1.Baskı - 2016

Sadece Meksika edebiyatının değil, dünya edebiyatının da büyük ustalarından olan Carlos Fuentes’ten sımsıcak bir roman: Kutsal Bölge.

 
Tükendi

Kitap Hakkında

Sadece Meksika edebiyatının değil, dünya edebiyatının da büyük ustalarından olan Carlos Fuentes’ten sımsıcak bir roman: Kutsal Bölge.
Fuentes bu romanında Ulysses mitini yeniden yaratıyor, Penelope ve Telemakhos’un, Kirke’nin kılık değiştirmiş çağdaş karşılıklarını bütün insanların tek ortak diliyle, duyguyla anlatıyor.
Ünlü Meksikalı film yıldızı Claudia Nervo, güçlü kişiliği, “bugün”ü kararlı bir şekilde yaşaması ve zamana meydan okumasıyla herkesi büyüleyen efsane bir kadındır. Ama onu asıl efsaneleştiren, yirmi dokuz yaşındaki “mirasyedi oğul” Mito’dur (mit). Mito, zaman zaman gerçekleşmesi imkânsız aşkının acılarından ve “küfür”den kaçıp kutsal bölgeye, yalnız yaşadığı evine sığınır (maison d’être?). Annesini ve ona karşı duyduğu karmaşık ilgiyi Mito’nun ağzından dinlerken, gerçekle efsane arasında gidip geliyor, imge denizlerinde yüzüyoruz. Bu hummalı gelgitlerde dünyanın gizemini araştırıyor, tinsel dünyayla nesneler dünyasının hesaplaşmasına tanık oluyoruz ve bazılarımız, belki de “Dünyanın gizemi görünendir,” sonucuna varıyor.
Şiir için birileri “çeviride kaybolan şeydir,” demiş, ama bu kitap için geçerli değil bu. Başka zamanlarda sıradan, zararsız gibi görünen kelimeler Fuentes’in romanında art arda gelince okura tedirgin bir edebiyat hazzı veren tuzaklara dönüşüyor.
Şiir tadında bir roman; kelimenin büyüsüne hâlâ inananlar için...

Künye

Yazar Hakkında

Carlos Fuentes
Meksikalı yazar. Çağdaş Latin Amerika edebiyatının dünyada tanınmasını sağlayan yazarlardandır. 11 Kasım 1928’de Mexico City’de doğdu. Bir diplomatın oğludur. Meksika Üniversitesinde ve Cenova’daki Institute des Hautes Etudes Internationales de öğrenim gördü. 1954’de Dış işleri Bakanlığı Yayın Bölümü başkan yardımcılığı, 1957-1959 arasında Kültürel İlişkiler Bölümü başkanlığı yaptı. 1954- 1958 arasında Revista Mexicana de Literatürü, 1959- 1961 arasında ise El Espectador adlı dergilerin yayımcılığını üstlendi. 1974-1977 yıllarında Meksika’nın Fransa büyük elçisi oldu. Columbia Üniversitesinde İspanyol edebiyatı ve karşılaştırmalı edebiyat, Penn- sylvania Üniversitesi’nde İngiliz ve Latin dilleri üzerine dersler verdi. Çeşitli yıllarda Princeton ve Cam- bridge üniversitelerinde de öğretim üyeliği yaptı. Cambio de piel (“Deri Değiştirme”) adlı romanıyla 1967’de Biblioteca Breve Ödülü’nü, Terra Nostra (“Ülkemiz”) ile 1975’de Javier Villaurrutia Ödülü’nü, 1977’de de Romula Gallegos Ödülü’nü aldı. 

Bir süre sinemayla uğraştıktan ve İspanyol sine­ma yönetmeni Luis Bunuel ile birlikte çalıştıktan sonra 1954’de Los dias enmascarados (“Maskeli Gün­ler”) adlı öykü kitabım yayımladı. Dört yıl sonra La regidn mas transparente (“Saydam Bölge”) adlı ilk romanında parasal sorunlar içinde sıkışıp kalan eski bir devrimcinin öyküsü çevresinde, Mexico City kentinin sınıfsal karmaşasını para ve iktidar tutkularının egemen olduğu çağdaş Meksika toplumunun çelişkilerini anlattı. 

Daha sonraki roman ve öyküleri de kendi kültürü ve toplumu karşısındaki hoşnutsuzluğunu yansıtır. 1959’da yayımlanan Los buenos conciencias (“Vicdan”) adlı ikinci romanı zengin bir aileden gelen ve toplumdaki değerlere başkaldıran genç bir adamın tükenişini ve giderek çöküşe sürüklenişini anlatır. 1962’de yayımlanan La muerte de Artemio Cruz’dz (Artemio Cruz’un Ölümü) ise, ölmekte olan eski bir devrimcinin yaşadığı ruhsal karmaşayı konu almıştır. 

Fuentes yalnızca Meksika edebiyatının değil, çağdaş Latin Amerika edebiyatının da önde gelen yazarlarındandır. Başkaldıran insanların tükenişlerini ve yenilmişlikleri, Mexico City kentindeki yaşamı, Latin Amerika ve Avrupa arasındaki kültürel bağları yansıtan roman ve öyküleriyle Meksika edebiyatının sınırlarını aşmış, uluslararası bir ün kazanmıştır.


Carlos Fuentes

Tüm Carlos Fuentes kitaplarını görmek için tıklayın.