Küreselleşmenin Sonu mu?

Küreselleşmenin Sonu mu?

Arif Dirlik Çeviri: Veysel Batmaz, İsmail Kovacı
ISBN: 978-975-539-701-6
1.Baskı - 2012

Dünyanın en önemli Çin uzmanlarından, "global modernite" kavramının mucidi Arif Dirlik, birçok eserle taçlanan uzun yılların bilgi ve deneyimleri ışığında küreselleşmenin modernite ile ilişkisini, kurumlarını, uygarlıklarını, yerlerini sorguluyor ve sonlanmayacak sanılan küreselleşmenin bitişini anlatıyor.

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
Tükendi

Kitap Hakkında

Yaşadığımız dünyada eskiler sonlanırken yeniler başlamıyor… 

İnsanlığın kadim ikilemi tekrarlanıyor: Kaosun getirdiği belirsizlikten doğan hüzünlü umutsuzluk ve aldatıcı dinamizmden kaynaklanan rahatsız edici Panglosyan kutlamalar…Dünyanın en önemli Çin uzmanlarından, “global modernite” kavramının mucidi Arif Dirlik, uzun sürmüş birikimin ışığında küreselleşmenin modernite ile ilişkisini, kurumlarını, uygarlıklarını, yerlerini sorguluyor ve sonlanmayacak sanılan küreselleşmenin bitişini anlatıyor:“… 

Sonlanmakta olan modernite değil, bu haliyle Avromodernitedir, yani, global hedeflerini realize etmek isterken kendisini yadsıyacak konuma gelen modernitenin iki yüzyıllık Avro/Amerikan egemenliğidir.” … “Bir kavram olarak ‘global modernite,’ ortaklıktaki farklılık (veya farklılıktaki ortaklık) durumunu yakalamayı hedeflemiştir; bu hedef, ulusal veya uluslararası düzeyde gündelik politikayı harekete geçiren zıtlıkları üretmekle kalmayıp, aynı zamanda bunları anlamak için gerekli kavramsal aygıtların aranması çabalarını da kapsamaktadır. Benim bu terimi kullanırken temel aldığım anlam, kapitalist modernite tarafından biçimlenen bir dünyada yaşarken, küresel bir kapitalist ekonominin evrensel talepleri ve gerekleri ile buna yönelik yerelleşmiş kültürel talepler arasındaki birçok yüzleşmede, esas belirleyici olan ve yeniden işleme uğrayan modernitenin kendisi olduğudur. Modernitenin parçalara ayrılışı modernitenin sonu olarak algılanabilir; tarihselleştirilmesi için de bir fırsat sunabilir, şu anda hangi konumda olduğunu tanımamıza yardımcı da olabilir ve bugünkü uygun bir noktadan geçmişe ışık tutar…” Arif Dirlik, Küreselleşmenin Sonu mu?

Künye

Yazar Hakkında

Arif Dirlik
(d: 1940, Mersin), 20. yüzyıl Çin toplumsal ve politik tarihi üzerine çalışmalarıyla tanınmasına karşın küreselleşme ve modernite konularında dünyanın önde gelen düşünürlerindendir. 1964 yılında Robert Kolej (bugünkü Boğaziçi Üniversitesi) Elektrik Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. Nükleer fizik eğitimi için gittiği Rochester Üniversitesi’nde Çin tarihçisi oldu. Özellikle “Çin anarşizmi” tarihçiliğinin önde gelen temsilcilerindendir. 2001 yılına kadar, otuz yıl Duke Üniversitesi’nde antropoloji ve tarih hocalığı yaptı. Sonra Oregon Üniversitesi’ne geçti, 2006’da emekli oldu. Halen, başta Pekin, Amsterdam ve Hong Kong olmak üzere, çeşitli akademik kurumlarda misafir öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Gelecek üç yıl için, Malezya’da “yetkin araştırmacı” olarak bulunacaktır. Elliye yakın kitabı ve yüzlerce makalesi bulunan Profesör Dirlik’in Türkçe’ye dört kitabı ve dergilerde yayımlanmış on beş kadar makalesi çevrilmiştir. Askerlik yapmadığından Türkiye’ye giremiyor ve “ölüm makinelerine para ödemek istemediği için ‘bedelli’den” yararlanmıyor.