Kivamini Tutturamaduk

Kivamini Tutturamaduk

Recep Memişoğlu ISBN: 978-605-314-347-5
1.Baskı - 2019

"Kivamini Tutturamaduk", dünyayı değiştirme çabasına Rize’den katılan devrimcilerin mütevazı bir hikâyesi.

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
11,80 TL
15,74 TL

Kitap Hakkında

Kivamini Tutturamaduk, dünyayı değiştirme çabasına Rize’den katılan devrimcilerin mütevazı bir hikâyesi. Recep Memişoğlu’nun da içinde olduğu ve harcına emek verdiği bir imecenin hesapsız, kitapsız, içten, samimi ve pazarlıksız fotoğrafıdır. Bu kitabın kahramanları onları doğuran toprağın çocukları olduklarını hiç unutmadılar:
“Dünyayı güzellik kurtaracak” elbette… Ama biz onun yanına mücadele ve direnişi koyamadığımızda, o güzelliğin kurtaracağı dünya ezilenlere ait olmayacaktır. İnsandan bahsetmek kaba bir hümanizma içinde kaybolmak değildir. Belki “ağlamak da insanidir” ama dünyayı sadece ağlayarak değiştiremezsiniz. Değer verdiğin şeyi ne pahasına olursa olsun savunacaksın, koruyacaksın ve hayat getirip önüne koyduğunda o gülün doğrudan dikeni olacaksın!

Künye

Yazar Hakkında

Recep Memişoğlu

1958 yılında Rize’nin Pazar ilçesinde doğmuştur. İlkokulu Aktepe köyünde, ortaokul ve liseyi ise Pazar’da (lise son sınıfı 1976-77 döneminde İstanbul-Sarıyer’de) okumuştur. 1978’in ortalarında tekrar Pazar’a dönüp halkevi yönetimine girmiştir. Dev-Genç, Devrimci Yol siyasi hareketiyle kurduğu ilişki bu yıllarda militan düzeydedir. Ocak 1980’de devam eden kaçaklık durumu, 1981 yılının Ocak ayında Çamlıhemşin Kale köyünde 10 yoldaşıyla operasyon sonucu yakalanıncaya kadar sürmüştür. Sonrası hapislik ve işkence dolu sorgu zamanlarıdır. TCK’nın 146/1 maddesine göre idamla yargılanmış, sonra 168/1 maddesine göre örgüt üyeliğinden 15 yıl ceza almıştır. Erzincan Cezaevinden Ocak 1987’de tahliye olduktan sonra askere götürülmüş ve normal hayatına ancak 1988’den sonra dönmüştür. 1990 yılında evlenmiştir. Özgüç adında bir oğlu vardır. 1994 yılında İETT’de işe girmiş, dernek başkanlığı yapmış ve 2004’de emekli olmuştur. Emeklilikten sonra tekrar Pazar’a dönmüş ve hâlâ orada yaşamaktadır. Çay Üreticileri Sendikası (Çay-Sen) Kurucu Genel Başkanlığı ile ÖDP Rize İl Başkanlığı da yapmış olan Recep Memişoğlu, siyasete aktif olarak devam etmektedir.