Kayıp Zaman

Kayıp Zaman

Anja Meulenbelt Çeviri: İlknur İgan
ISBN: 978-975-539-134-2
1.Baskı - 1996

Daha önce Utanç Bitti, Gündelik Mutluluğa Alışma ve Hayranlık adlı romanlarını yayımladığımız Anja Meulenbelt’in son romanını sunuyoruz bu kez: Kayıp Zaman.

 
Tükendi

Kitap Hakkında

Daha önce Utanç Bitti, Gündelik Mutluluğa Alışma ve Hayranlık adlı romanlarını yayımladığımız Anja Meulenbelt’in son romanını sunuyoruz bu kez: Kayıp Zaman.

Meulenbelt bu romanında olgunluk dönemini yaşayan bir kadının iç yolculuklarını anlatıyor. Kadınlarla ve erkeklerle tutkulu aşklar yaşamış, feminist hareketin vitrininde ve mutfağında bulunmuş, “başarı”nın albenisinden ve risklerinden haberdar, onaylanmanın hazzını ve yalnız bırakılmanın mutsuzluğunu yaşamış bir kadındır anlattığı.

Olgunluğunu “yolun sonu” gibi algılamak yerine, onu aşkla, seksle, tutkuyla yaşamak isteyen, “süper kadın” olarak görülmekten yorulan, kahramanlıktan vazgeçip yumuşak dokunuşları özleyen bir kadındır...

Aynı zamanda “Dikkafalı bir eylemci, serinkanlı tartıp biçen bilim insanı, söyleyecek sözü olan bir kadın, dünyayı düzeltmeye çalışan kadın, eşitliğini ilan etmiş kadın, aşk için her şeyi vermeye hazır sevgili, pragmatik girişimci, oğlunun annesi, babasının kızı, annesinin kızı, istemiyorum, istemiyorum diye tepinen küçük çocuk, küçük bir sulugöz, bu dünyada kendini evinde hissetmeyen bir hayalci, neredeyse şeffaf, beklenmedik bir harekette ürken ve korkmuş bir hayvan gibi kaçan biri. Bağımsız kalmak isteyen, tutkusuz yaşamak istemeyen bir kadın, kendisini büyük bir aşka etiyle kemiğiyle bırakan bir kadın”dır. Bu kadın sevgiliyi bekleme hallerini dillendirdiği bir roman yazar: Kayıp Zaman. Ve romanın bir yerinde “Aşkın teri farklı kokar” der...

Ait olduğu adrese gönderilemeyen bir aşk mektubu...

Künye

Yazar Hakkında

Anja Meulenbelt
Anja Meulenbelt 1945 yılında Utrecht'te dünyaya geldi. 16 yaşında hamile kalınca evlenip liseyi terk etmek zorunda kaldı. Bir oğlu oldu. 19 yaşında boşandı. Yeniden eğitime başladı ve sosyal bilimler okudu.

Anja Meulenbelt ikinci kadın hareketinin yükseldiği 70'li yıllarda hollanda'da hareketin gelişmesine aktif bir feminist olarak katkıda bulundu. Bağımsız özdeneyim gruplarından başlayarak uluslararası kongrelere, kitlesel kampanyalara, sosyal alanda kadın çalışmasına kadar uzanan farklı etkinlikler içinde hem kendi feminist politikasını oluşturdu hem de bütün bu alanlarda feminist anlayışın gelişme sürecinde yer aldı. Yazmaya diğer kadınlara aktaracak deneyimleri, söyleyecek sözü olan bir feminist olarak başladı. Yazma uğraşı sürekli bir üretime dönüşünce yazarlığı meslek olarak benimsedi. 70'li yılların ilk yarısında çeşitli dergilerde pek çok makalesi ve kitap olarak da "Feminizm ve Sosyalizm" (Çev: Erman Demirci, Yazın Yayıncılık, 1987) adlı incelemesi yayımlandı. 1976 yılında yazarın ilk romanı "Utanç Bitti" (Çev: İlknur İgan, Ayrıntı Yayınları, 1993) yayımlandığında kitap feminist çevrelerde büyük bir yankı uyandırdı. Sekiz dile çevrilen bu otobiyografik roman, kısa zamanda kadın hareketinin temel kitapları arasına katıldı.


Anja Meulenbelt

Tüm Anja Meulenbelt kitaplarını görmek için tıklayın.