Kadınlar Neden Yazdıkları Her Mektubu Göndermezler

Kadınlar Neden Yazdıkları Her Mektubu Göndermezler

Darian Leader Çeviri: Nedim Çatlı
ISBN: 978-975-539-182-1
2.Baskı - 1998

Kitabın başlığında olduğu gibi, kimi eski kimi yeni, pek çok soru soruyor Leader: Kadın olmak nedir? Kadının cinselliği aslında neye yöneliktir? Bir kadın, gardrobunu açıp da, “yine giyecek bir şey yok!” dediğinde gardroptaki eksik giysi hangisidir? İlişkiler neden sık sık “Ne düşünüyorsun?” sorusuyla karaya oturur?

 
Tükendi

Kitap Hakkında

Türkçede zaman zaman “kadın milleti” diye anılan, evrensel dilde ise “kadın gizemi” diye bilinen alana erkeğin de refakatiyle yapılan renkli bir gezi. Yazar, kadın ve erkek cinsleri arasındaki farklılıkları temelde Lacan ve Reik çizgisinde, özellikle de cinsellik boyutunda ele alırken, psikanaliz literatürünün yanı sıra geçmişten bugüne sinema, tiyatro, edebiyat ve felsefe gibi alanlardan özenle kesilmiş örneklerle bir kolaj oluşturuyor. Shakespeare’den Hitchcock’a; Sharon Stone’dan Arnold Schwarzenegger’e; Sokrates’ten Bertrand Russell’a, Virginia Woolf’tan Agatha Christie’ye sayısız isim kâh ürettikleriyle kâh yaşadıklarıyla bu kolajda yerlerini alıyor. Kitabın başlığında olduğu gibi, kimi eski kimi yeni, pek çok soru soruyor Leader: Kadın olmak nedir? Kadının cinselliği aslında neye yöneliktir? Bir kadın, gardrobunu açıp da, “yine giyecek bir şey yok!” dediğinde gardroptaki eksik giysi hangisidir? İlişkiler neden sık sık “Ne düşünüyorsun?” sorusuyla karaya oturur? Bu ve benzeri soruların izini sürerken gündelik hayattaki pek çok duruma yönelik de, bazen makul bazen uçuk hipotezler öneriyor. Yazar, kadın ve erkek cinsleri hakkında asırlardır yazılagelen meselelerin üzerindeki pası, kiri, tozu atıp düşünce ve mizahla iyice havalandırdıktan sonra bugünün deneyim ve gözlemlerini de ekleyerek taptaze bir okuma malzemesi çıkarmış ortaya.Kadın ve erkeği bildiklerinin ötesinde merak eden ve bu konuda sorular sormaya çekinmeyenler için...

Künye

Yazar Hakkında

Darian Leader

Londra ve Leeds'de psikanalitik uygulamalarını sürdürüyor. Leeds Metropolitan University'de Psikanaliz Araştırmaları Bölümü'nde ve Londra'daki Brunel University'de ders veriyor. Kızıl Haç'ta çocuklar üzerinde çalışmalar yapıyor. Londra'daki Freudcu Analiz ve Araştırma Merkezi'nin kurucu üyesi olan Leader, Avrupa Psikanaliz Okulu'nun da üyesi. Birçok makale ve tanıtım yazısı yayımladı. Judy Grove'un resimlediği Lacan For Beginners (Yeni Başlayanlar İçin Lacan) ve Why Do Women Write More Letters Than They Post? (1996/Kadınlar Neden Yazdıkları Her Mektubu Göndermezler?, Çev: Nedim Çatlı, Ayrıntı Yayınları, 1997) adlı kitapların yazarıdır.