Jack Kerouac'ın Yalnız Hayatı

Jack Kerouac'ın Yalnız Hayatı

Joyce Johnson Çeviri: Aydın Çavdar
ISBN: 978-605-314-198-3
2.Baskı - 2017

Bambaşka bir hayattı onunki. Yakışıklı ve sert yüz hatlarının ardında ıstırap içinde bir ruh ve bir melankoli bulutu dolanırdı. Teselliyi alkol, uyuşturucu, cinsellik, caz ve edebiyatta aradı...

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
27,78 TL
37,04 TL

Kitap Hakkında

1958 yılında, Yolda’nın yayımlanmasından sonra Allen Ginsberg, Jack Kerouac’ın yazma metodunu “spontan bop ölçüsü” olarak tanımladığında bu terim hemen tutulurken, yanıltıcı olduğu da ortaya çıkacaktı. Şarkıcı Patti Smith gibi yanlış bilgilendirilmiş Kerouac hayranları, ”Kelimeleri kâğıda püskürttü yalnızca!” diye çığlıklar attılar bugüne kadar. Eğer kelimeler yalnızca püskürtülmüş olsaydı, şu an onları okuyor olmazdık. Jack’in edebi şöhreti açısından olumsuz yargılar doğuran spontan yazı fikri, sürecin kolay olduğunu getiriyordu akla; işin içindeki muazzam disiplini, Jack’in iki dilliliğinden doğan olağandışı dilsel hassasiyetini, yazarlığını şekillendiren içgüdüsel ve öğrenilmiş estetik yargılarını ve nihayetinde “penceresinden” atlayıp uçsuz bucaksız Amerikan topraklarına ve roman yazımındaki bilinmeyen bölgeye çıkmasını sağlayan tüm çalışmalarını, kolay görünen ip cambazlığının öncesindeki tüm provalarını görmezden geliyordu.

Bambaşka bir hayattı onunki. Yakışıklı ve sert yüz hatlarının ardında ıstırap içinde bir ruh ve bir melankoli bulutu dolanırdı. Teselliyi alkol, uyuşturucu, cinsellik, caz ve edebiyatta aradı. Göçmen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldiği Amerika’da kıtanın bir ucundan diğerine savrulan bedeni gibi ruhu da dinginliği hiçbir zaman bulamadı.

Künye

Yazar Hakkında

Joyce Johnson
1935’te New York’ta doğdu. Sekiz yaşındayken I Remember Mama (Hatırlıyorum Anne) adlı bir prodüksiyonda çocuk oyuncu olarak kısa süreli bir kariyer edindi. 1951’de Barnard College’dan mezun oldu, 19 yaşında evden ayrılıp bir edebiyat ajansında sekreter olarak çalıştı; o yıllarda ilk romanı Come and Join the Dance (Gel ve Dansa Katıl) adlı ilk romanı üzerinde çalışmaya başladı, roman 1962’de yayımlandı. Edebiyat hayatına bu romandan sonra da devam eden Johnson, Ocak 1957’de Jack Kerouac ile karşılaştı; kendi kuşağının meselelerini Kerouac üzerinden irdeleyen çeşitli çalışmalar kaleme aldı. Editörlük ve yazarlık yapan Johnson romanlar da dahil olmak üzere pek çok çalışmanın altına imza attı.