İyi İş

İyi İş

David Lodge Çeviri: Ülkü Demirtepe
ISBN: 978-975-539-335-3
1.Baskı - 2017

Rekabete rağmen müdürlüğe kadar yükselmeyi başarmış bir erkekle, son derece parlak akademik kariyeri olan feminist bir kadının yolları kesişir...

 
Tükendi

Kitap Hakkında

Çağdaş İngiliz edebiyatının, bol ödüllü yergici yazarı David Lodge’un en önemli romanlarından birini sunuyoruz: İyi İş. Thatcher dönemi İngilteresi’nde, hayali bir sanayi kentinde geçen bu romanda, iş dünyasında yaşanan kıran kırana rekabetten genel müdürlüğe kadar yükselerek muzaffer çıkmış “başarılı” bir erkek ile, hayatını on dokuzuncu yüzyıl sanayi romanına ve kadın araştırmalarına adamış, son derece parlak bir akademik kariyeri sürdüren, feminist ve solcu bir kadının yolları kesişiyor...Hükümet 1986 yılını Sanayi Yılı ilan etmiştir. Üniversite ile sanayii kaynaştırmak ve aralarında işbirliği sağlamak amacıyla tasarlanan Gölge Programı çerçevesinde, her üniversiteden bir öğretim üyesi sanayideki üst düzey bir yöneticiyi sömestr boyunca haftada bir gün gölge gibi izleyecek, bütün günü onunla geçirecektir. Sanayi romanı uzmanı Dr. Robyn Penrose, böylece üniversite tarafından haftanın bir gününü bir mühendislik firmasının genel müdürü Victor Wilcox’la geçirmek üzere görevlendirilir. Bu zorunlu birliktelik başlangıçta iki taraf için de tam bir kâbustur. Kendisini akademik çalışmalarından koparan bu gölgelik görevinden hiç hazzetmeyen, özgürlükçü ve idealist Robyn, paradan başka hiçbir şeye saygı duymayan, bütün hayatını çalıştığı şirketi nasıl kâra geçireceği üzerine kurmuş Victor’ın dünyasında bir deprem etkisi yaratacaktır. Farklı değerleri, özellikle de hiç örtüşmeyen ahlâk anlayışları yüzünden birbirlerini yiyen bu iki insanın hayatları artık eskisi gibi olmayacaktır...Lodge, arka planını acımasız politikalarıyla Thatcher döneminin oluşturduğu bu romanda, birbirinden çok farklı iki dünyayı çarpıştırarak, içinde yaşadığı toplumun ince bir mizahla dokunmuş parodisini sunarken, sınıflar arasındaki diyalog eksikliğine de keskin bir eleştiri yöneltiyor. İyi İş, hiç kuşkusuz taşıdığı başlığın hakkını veren bir roman. “Olağanüstü bir zekânın ürünü... Kitap David Lodge’un kuşağının en iyi romancılarından biri olarak ciddiye alınması gerektiğini kanıtlıyor.”Anthony Burgess / Observer “David Lodge, bu romanında eşine az rastlanan bir gözlemci, zekâsına hayran bırakan bir güldürü ustası olduğunu yeniden kanıtlıyor. İyi İş, akademik dünyayla endüstri çevrelerinin çelişkilerini ince bir alaycılıkla sergileyen parlak bir yergi örneği.” Cevat Çapan

Künye

Yazar Hakkında

David Lodge

“1935’te Londra’da doğan David Lodge, College London Üniversitesi’nden” 1955’te mezun oldu. 1959’da aynı üniversiteden yüksek lisans derecesi aldı. Bu arada Britanya Ordusu’nda askerlik hizmetini yaptı. 1960-1987 yılları arasında İngiliz Edebiyatı Bölümü’nde ders verdiği Birmingham Üniversitesi’nden doktor unvanını aldı. 1987 yılında kendini bütünüyle yazarlığa adamak üzere emekli oldu. Birmingham’da Çağdaş İngiliz Edebiyatı Fahri Profesörü unvanına sahiptir ve bu kentte yaşamaya devam etmektedir. Yazar, Royal Society of Literature’ın (Kraliyet Edebiyat Derneği) bir üyesidir. 1989’da Booker Prize’da jüri başkanlığı yapmıştır. 

Lodge ayrıca Fransa Kültür Bakanlığı tarafından sanat ve edebiyat alanında yaratıcılıklarıyla sivrilen kişilere verilen şeref payesine de değer görülmüştür.”

“Romanları: The Picturegoers (1960), Ginger, You’re Barmy (1962), The British Museum is Falling Down (1965), Out of the Shelter (1970), Hawthornden Ödülü’nü ve Yorkshire Post Roman Ödülü’nü kazanan Changing Places [1975; Yerleri Değiştirme, çev.: Abbas Orhan, Adam Yayınları, 1998], ile 1980’de yılın Whitbread Kitabı seçilen How Far Can You Go, 1984’de Booker Prize için son elemeye kalan Small World [Dünya Küçük, çev.: Abbas Orhan, Adam Yayınları, 1998]; 1988’de Sunday Express’in Yılın Kitabı Ödülü’nü alan Nice Work [İyi İş, çev.: Ülkü Demirtepe, Ayrıntı Yayınları, 2003], Paradise News (1991), Therapy [1995; Terapi, çev.: Meram Erdoğan, Ayrıntı Yayınları, 2003], Home Truths (1999), Thinks [2001; Düşünce Balonları çev.: Meram Erdoğan, Ayrıntı Yayınları, 2005]. Kitapları on yedi dile çevrildi. 

Yazarın Author, Author (2004) adlı romanı da Ayrıntı Yayınları’nın yayın programına alınmıştır.”
“David Lodge edebiyat eleştirileri de yazdı: Language of Fiction (1966), The Novelist at Crossroads (1971), The Modes of Modern Writing (1977), Working With Structuralism (1981), After Bakhtin: Essays on Fiction and Criticism (1990). Ayrıca birkaç klasik romanla, aralarında Twentieth Century Literary Criticism (1972), Modern Criticism and Theory’nin (1988) de bulunduğu eleştiri antolojilerinin editörlüğünü yaptı. 1986’da dönem dönem yazdığı denemelerinin toplandığı, Write on adlı bir kitap yayımladı. En son eleştiri yapıtı The Art of Fiction’dır (1992). Yazarın Small World adlı romanı, 1988’de Granada TV tarafından bir televizyon dizisine uyarlandı. David Lodge İyi İş’i BBC için dört bölümlük bir televizyon dizisi haline getirdi ve dizi 1989 sonbaharında yayımlandı. Yılın en iyi drama dizisi dalında Royal Television Society’s Award’ı (Kraliyet Televizyon Derneği Ödülü) kazandı. David Lodge ayrıca bu diziyle Monte Carlo’daki Uluslararası Televizyon Festivali’nde, senaryo dalında Silver Nymph ödülünü aldı. Yazarın ilk tiyatro oyunu The Writing Game, Birmingham Repertuvar Tiyatrosu’nda Mayıs 1990’da sahneye konuldu.”