İspanya'da Devrim ve İç Savaş

İspanya'da Devrim ve İç Savaş

Émile Temime, Pierre Broué Çeviri: Aydın Emeç
ISBN: 978-605-314-248-5
1.Baskı - 2018

Pierre Broué ve Émile Temime dünya tarihinin dönüm noktalarından sayılan bu savaşa çok genç yaşta büyük eğilim duymuş, bu eğilimin ve yıllar süren araştırmalarla çalışmalarının ürünü olarak da bu kitap ortaya çıkmıştır.

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
27,78 TL
37,04 TL

Kitap Hakkında

1936 Temmuz’undan 1939 Mart’ına kadar İspanya’da geçen olaylar, çok önemli bir siyasal sınavı belirlemekle, altı yıl boyunca dünyanın bir yarısını öbür yarasıyla karşı karşıya getiren II. Dünya Savaşı’nın bir genel provası olmakla kalmadı. Her şeyden önce, askeri bir darbeye karşı toplumsal bir başkaldırma görünümüyle ortaya çıktı.

Bu başkaldırma, P. Broué ve É. Temime’in kitabında yalnız olanca şiddetiyle değil, ama yarattığı umutlar, az da olsa gerçekleştirdikleri, düşleri ve üzerine damgasını vuran anarşist hareketin etkileriyle incelenmektedir. Askeri bir darbeden devrime, iş savaşa, kısacası savaşın kendisine giden yol çok kısa ve hızlıdır. Bu sürece girildikten sonra da, İspanya’nın kaderi yabancı devletlerin işe karışmasına bağlı kalacaktır. Ve general Franco, başrolleri Hitler, Mussolini, Chamberlain, Blum ve Stalin tarafından oynanan bu savaştan zafer kazanmış olarak çıkacaktır.

Pierre Broué ve Émile Temime dünya tarihinin dönüm noktalarından sayılan bu savaşa çok genç yaşta büyük eğilim duymuş, bu eğilimin ve yıllar süren araştırmalarla çalışmalarının ürünü olarak da bu kitap ortaya çıkmıştır. Pek çok yetkili kişinin gözünde de, İspanya İç Savaşı konusunda yazılmış en iyi kitaptır...

Künye

Yazarlar Hakkında

Émile Temime

(1926-2008): Kabiliyeli (Cezayir) Yahudi bir baba ve Bask bir annenin çocuğu olarak Fransa’nın Bayonne bölgesinde doğdu. İspanya iç savaşı ve göç konusunda uzmanlaştı. 1964’ten itibaren Marsilya’da yaşadı. Burada Provence-Aix-Marseille I Üniversitesi ile EHESS’in (Sosyal Bilimler Yüksek İncelemeler Okulu) Marsilya şubesinde öğretim üyesi olarak çalıştı. Diğer eserleri arasında 1936, La Guerre d’Espagne commence (1986) ve çeşitli yazarlarla ortak olarak kaleme aldığı 4 ciltlik Migrance. Histoire des Migrations à Marseille (1989-1991) sayılabilir.


Pierre Broué

(1926-2005): Fransa’nın Ardèche bölgesinde doğdu. Sendikacı ve Troçkist eğilimli sosyalist militan. Troçki ve Troçkizm üzerinde akademik olarak uzmanlaştı. Paris’te, bilahare Grenoble’de Siyasal İncelemeler Enstitüsü’nde ders verdi. En önemli eserleri arasında Révolution en Allemagne 1917-1923 (1971); Trotsky (1988); Comnmunistes contre Staline (2003) sayılabilir.