Imperium: Bir Küçük İmparatorluk

Imperium: Bir Küçük İmparatorluk

Christian Kracht Çeviri: Levent Bakaç
ISBN: 978-975-539-761-0
1.Baskı - 2013

Bu kitabı, ister bir macera romanı ister bir masal olarak okuyun; insan eyleminin komikliğe varan kibir ve cüretkârlığı karşısında şaşırıp kalacaksınız.

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
4,00 TL
14,00 TL

Kitap Hakkında

Christian Kracht’ın Almanya’da oldukça dikkate değer bulunan dördüncü romanı, gerçek bir figürden yola çıkarak anlatılan bir Alman Güney Denizi masalı. Yazar 20. Yüzyılın başlarında Alman toplumuna ters düşerek ülkeden ayrılan vejetaryen ve maceraperest August Engelhardt’ın Alman Güney Denizi sömürgelerindeki hikâyesini kâh komik, kâh ironik ama aynı zamanda bazen hüzünlü, bazen de yeniçağa yönelik eleştirel imalarda bulunan bir üslupla anlatıyor. August Engelhardt aslında yalnızca kendisini değil tüm insanlığı kurtaracak olan bir ütopyanın peşinde: Moderniteye ve tarihçilerin daha sonra sıra numarası vereceği savaşlara hazırlanan yok edici Avrupa medeniyetinden çok uzaklarda küçük bir imparatorluk, kendi hindistancevizi imparatorluğunu kurmak istiyor. Fakat pek çok ütopya gibi August Engelhardt’ın ütopyası da Güney Denizi’nin terk edilmişliğinde vejetaryen gariplikler ve 20. Yüzyılın ruhsal uçurumlarını haber veren delilikler içerisinde yitip gidiyor. “Bir Küçük İmparatorluk”u ister bir macera romanı, ister bir masal, ister bir modernite eleştirisi olarak okuyun; her halükarda üslubundan keyif alacak ve insan eyleminin komikliğe varan kırılganlık, kibir ve cüretkârlığı karşısında hayretlere kapılacaksınız.Ülkemizde de tanınan Alman yazar Uwe Timm romanı şu sözlerle değerlendirmiş: “Christian Kracht’ın romanını giderek artan bir hayranlıkla okudum. Konusu ve üslup gücü açısından Joseph Conrad’ın ‘Karanlığın Yüreği’ni anımsatan bir anlatım.”

Künye

Yazar Hakkında

Christian Kracht
29 Aralık 1966’da İsviçre, Saanen’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini İsviçre, ABD, Kanada ve Fransa›da tamamladıktan sonra 1989 yılında New York’ta, yenilikçi bir sanat okulu olarak bilinen Sarah Lawrence College’tan mezun oldu. Çeşitli gazete ve dergilerde gazeteci olarak çalıştı. Bir süre Hindistan ve Kamboçya’da yaşadı. Yeni adresi ise Afrika. Yayımlanmış dört romanı bulunuyor. Imperium romanıyla Wilhelm-Raabe Edebiyat Ödülü’nü kazandı. Diğer üç romanı ise şunlardır: Faserland (1995); 1979 (2001); Ich werde hier sein im Sonnenschein und im Schatten (2008).