İki Şehrin Hikâyesi

İki Şehrin Hikâyesi

Charles Dickens Çeviri: Saniye Güven Neumann
ISBN: 978-605-314-313-0
1.Baskı - 2018

Kısaca, devir şimdiki devre o kadar benziyordu ki, devrin önde gelenleri, “iyi” ve “kötü” karşılaştırmalarının yalnızca üstünlük derecelerinde yapılmasında direniyorlardı.

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
31,50 TL
42,00 TL

Kitap Hakkında

Zamanların en iyisiydi, zamanların en kötüsüydü, bilgelik çağıydı, ahmaklık çağıydı, inanç devriydi, inançsızlık devriydi, aydınlık mevsimiydi, karanlık mevsimiydi, umudun baharıydı, umutsuzluğun kışıydı; her şey önümüzdeydi, önümüzde hiçbir şey yoktu; ya hepimiz doğrudan cennete ya da tersine gidiyorduk... Kısaca, devir şimdiki devre o kadar benziyordu ki, devrin önde gelenleri, “iyi” ve “kötü” karşılaştırmalarının yalnızca üstünlük derecelerinde yapılmasında direniyorlardı. 

 Dickens, 24 yaşında yazdığı Pickwick Papers’dan itibaren kendisini izlemeye başlayan okurlarını, esprinin, ince bir mizahın, alayın, insan ruhunun ayrıntılarında gizli olan acı tatla, tatların peşinden sürüklemiş; Bay Micawber’ları, Samuel Weller, Pecksniff ya da Bayan Todgers gibi karakterleri; Bir Noel Şarkısı’nın unutulmaz cimrisi olan, huysuzluğun ve merhametsizliğin prototipi Scrooge’ları okurlarının hayatlarının içine kadar sokmuştu. Hard Times (1854) ya da Little Dorrit (1857) gibi bunaltıcı, iç karartıcı romanları ondan beklenen şeyler değillerdi. Dickens acıklı bir durumdaydı ellilerin ortasında. Okuru onu tam da Thackeray ve George Eliot gibi büyükler ile rekabet etmesi gereken zamanda terk etmişti. Yepyeni bir atılım yapmalıydı ve bu yeniliğin adı tarihsel bir romandı: İki Şehrin Hikâyesi... 

Veysel Atayman

Künye

Yazar Hakkında

Charles Dickens

7 Şubat 1812’de doğan Charles Dickens Victoria dönemi İngiltere’sinin (1837-1901) en önemli yazarı olarak kabul edilir. Dickens, orta sınıf bir ailenin çocuğuydu. 1824’te ailenin yaşadığı ekonomik kriz, Charles’ın okuldan alınması ve bir fabrikada çalışmaya başlamasıyla sonuçlandı. 1834-36 arasında Morning Cronicle gazetesinde çalıştı. Tiyatroya da büyük bir ilgi duyan Dickens’ın 1833’te çeşitli gazete ve dergilerde ilk deneme ve öyküleri yayımlandı. Bu yazılar 1836’da Sketches by Boz (Boz’un Karalamaları) adıyla bir araya getirildi. Daha sonra bir yayıncı, Dickens’a o dönemin tanınmış sanatçılarından birinin çizgileriyle bir çizgi roman yazmasını teklif etti ve bu çalışmanın sonucunda, ortaya Pickwick Papers (Mr. Pickwick’in Serüvenleri) çıktı. Kitap çok beğenildi ve Dickens’ı en sevilen yazarlardan biri yaptı. Oliver Twist (1838) adlı romanından başlayarak, Nicholas Nickleby (1836), The Old Curiosity Shop (Antikacı Dükkânı; 1841) ve Barnaby Rudge’yi (1841) kârlı olduğu ve yazdıklarına uygun bulduğu için tefrika olarak yayımladı. Amerika’da kaldığı 5 ay boyunca edindiği izlenimleri American Notes for General Circulation (Genel Okur İçin Amerika Notları; 1842) ve Martin Chuzzlewit’te (1844; 2 cilt) anlattı. 

1849-1850 arasında tefrika edilen ve yazarın ilk kez birinci tekil kişi anlatım tekniğini kullanarak daha çok kendi deneyimlerini anlattığı David Copperfield, Dickens’ın en çok okunan romanlarından biri oldu. A Child’s History of England (Bir Çocuğun İngiltere Tarihi; 1851-53), Hard Times (Zor Zamanlar; 1854) ve Great Expectations (Büyük Umutlar; 1861) adlı yapıtları değişik dergilerde tefrika olarak yayımlandı. Bazı dergilerde çıkan denemelerini Reprinted Pieces (Yeniden Basılan Yazılar; 1858) ve The Uncommercial Traveller (1861) adlı kitaplarında bir araya getirdi. İngiliz edebiyatının en üretken yazarlardan olan Charles Dickens, 9 Haziran 1870’te hayatını kaybetti.