Hesaplaşma

Hesaplaşma

Jorge Semprun Çeviri: Mustafa Balel
ISBN: 978-975-539-213-4
1.Baskı - 2016

Zapata’nın arabasının Froidevaux Sokağından çıktığını görmüştü. Bir Jaguar’dı bu. Eski haydutun, hiç değilse bu konudaki beğenisinde bir değişiklik olmamıştı.

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
19,45 TL
25,93 TL

Kitap Hakkında

Zapata’nın arabasının Froidevaux Sokağından çıktığını görmüştü. Bir Jaguar’dı bu. Eski haydutun, hiç değilse bu konudaki beğenisinde bir değişiklik olmamıştı. 

Proletarya Öncüsü’nü kurduklarında, yirmili yaşlarda üniversite öğrencisi beş delikanlıydılar. Silahlı mücadeleyi bırakıp örgütü fesih kararı almalarının üzerinden yirmi yıl geçmiş, bu süreçte içlerinden üçü, bir zamanlar yıkmak istedikleri düzene katılarak ün ve para sahibi olmuştu. Elie Silberberg, hayatta kalabilmiş dört kişi arasındaki “başarılı” olamayan tek kişiydi. Örgütü, grubun beşinci üyesi olan ve “Neçayev” kod adını kullanan Daniel Laurençon’u yirmi yıl önce ölüme mahkûm etmişti. 

Nazi işgaline direniş yıllarından ‘68 olaylarına ve dar kadro örgütlerinin silahlı mücadele eylemelerine uzanan; bu örgütlerin yöneticiliğinden medya patronluğuna kadar savrulan üç kuşak Batı Avrupa solcularının ve onların oğullarının, kızlarının hikâyesini anlatır Jorge Semprum. Soluk soluğa okunacak bu hikâyenin bir kara ayrıntısı vardır: Aniden başlayan cinayetler ve suikastlar zincirinin hedefi olan kariyer sahibi eski solculardan hesap sormaya mı gelmiştir biri?

Künye

Yazar Hakkında

Jorge Semprun

Hem Castilla dilinde hem de Fransızca yazan İspanyol yazarı (doğ. Madrid 1923). 1939'da Paris'te sürgün yaşamaya başladı. İspanyol komünist partisi militanı oldu, 1964'te partiden çıkarıldı, Buchenwald'a sürüldü ve ideolojik bağlanmışlık yaşamından esinlenen özyaşamöyküsel yapıtlar yazdı: Le Grand Voyage, 1963/Büyük Yolculuk, Çev. Nedim Gürsel, Can Yayınları, 1985; Montand: La vie continue/Yves Montand ve Hayat Devam Ediyor, Çev. İlkay Kurdak, Afa Yayınları, 1989; La Deuxieme Mort de Ramón Mercader, 1969; Autobiographie de Frederico Sánchez, 1978; I'Algarabie, 1981). Aralarında Costa-Gavras'ın Z (1968) ve İtiraf (I'Aveu) [1969] adlı filmlerinin yer aldığı birkaç senaryo da kaleme aldı.