Hâlâ Şafakta Geliyorlar Angela

Hâlâ Şafakta Geliyorlar Angela

Güray Öz ISBN: 978-605-314-278-2
1.Baskı - 2018

Usta yazar ve gazeteci Güray Öz, yıllara dayanan birikimiyle hayatı yorumluyor. İnsana dair sevgi ve inanç temelindeki yazılarını, sanat ve felsefeyle yoğuruyor.

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
20,84 TL
27,78 TL

Kitap Hakkında

Usta yazar ve gazeteci Güray Öz, yıllara dayanan birikimiyle hayatı yorumluyor. İnsana dair sevgi ve inanç temelindeki yazılarını, sanat ve felsefeyle yoğuruyor. Hâlâ Şafakta Geliyorlar Angela, adından başlayarak, şiirsel bir dokuyla ilerliyor.

 

“Buradaki denemeler, kitaplardan yola çıkarak bir şeyler söyleme, ülkenin içimi acıtan sorunlarına ille de bağlanan yazılar yazma hevesinden kaynaklandı. Ama zaten sorulara, sorunlara bağlanmayan bir cümle yazmak zordur bizim ülkemizde. Peki, kendinizi zorladınız, yazdınız ama iyi yazdınız mı? Anladığınızı hep iddia ettiğiniz 11. Tez; hani dünyayı anlama ve değiştirme meselesini insanlar için çözüveren tez yansıdı mı yazdıklarınıza. Yoksa suya sabuna dokunmadan öylece yazıverdiniz mi? Peki, o susuz yazıyı, o kuru cümleyi çocuklarınıza, arkadaşlarınıza, sizde hayal ettikleri kişiyi görmek isteyenlere nasıl anlatacaksınız? Ama işte bana sorarsanız, işin doğrusu nedir derseniz; yazı, insanlara, ötekilere, dünyaya, hayata borçlu olduğumuz için yazılır. Sonunda burada da kitaplarla sınırlı kalamadı çalışma, Derin izler bırakan 12 Eylül sonrasında sıkıntılı ülkelerde geçen sürgün yıllarında yazdıklarım, göçmenlerle, göçebelerle, onların başarılı, başarısız, bant ustası, tembel, çıkarcı, dertli, hüzünlü yaşamları ile ilgili denemeler de kendiliğinden kitaba giriverdi.” Güray Öz

Künye

Yazar Hakkında

Güray Öz

İlk ve orta eğitimini Nazilli’de tamamlayan Güray Öz 1949 doğumludur. 1967 yılında başladığı hukuk öğrenimini 12 Mart Müdahalesi nedeniyle yarıda bıraktı. İlk şiirleri Soyut dergisinde, yazı ve söyleşileri Ant dergisinde yayımlandı. Türkiye İşçi Partisi’nde, Fikir Kulüpleri Federasyonu’nda yönetici olarak görev aldı. İSTA Haber Ajansı’nda muhabir olarak çalıştı.

1981 yılında yurtdışına çıkan Öz, Almanya’da Duisburg-Essen Üniversitesi’ne bağlı Türkiye Araştırmalar Merkezi’nin basın sözcülüğünü yaptı. 1996 yılında çalışmaya başladığı Cumhuriyet gazetesinde sırasıyla Ruhr Bölgesi, Almanya ve Avrupa Temsilcisi görevlerinde bulundu. Almanya’da yayımlanan Cumhuriyet Hafta gazetesinde yönetici olarak çalıştı. Öz, daha sonra yaşamını Almanya ve Türkiye’de sürdürdü. 2005 yılında İlhan Selçuk’un isteğiyle Cumhuriyet Yazı İşleri Müdürlüğü görevine getirildi. 2012 yılında Okur Temsilciliği’ne atandı. 

Ortak yazarlı kimi çalışmalara katılan Öz’ün ABD’nin Irak işgalini ele alan yazılardan oluşan Salı Sabaha Karşı adlı bir çalışması ve Kurumuş Gül Ağacı adlı bir şiir kitabı vardır. 

Öz, haftada üç gün Cumhuriyet gazetesinde “Avrupa” adlı köşesinde yazmayı sürdürmektedir. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti TGC, Avrupa Türk Gazeteciler Birliği ATGB, PEN Türkiye ve Uluslararası Haber Ombudsmanları Birliği ONO üyesidir.