Hâlâ Hayalleri Olanlar İçin Felsefe

Hâlâ Hayalleri Olanlar İçin Felsefe

Wolfram Eilenberger Çeviri: Süreyya Turhan
ISBN: 978-605-314-063-4
1.Baskı - 2016

Felsefe yapmanın herkesin hakkı olduğunu belirten Wolfram Eilenberger, sakin ve sade bir üslupla kaleme aldığı kitabında, felsefenin temel problemlerini belli başlı düşünürlere referanslar vererek, eğlenceli bir ruh hali içinde işliyor.

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
15,75 TL
21,00 TL

Kitap Hakkında

“Sıradan insanlar” da felsefe yapabilir mi? Felsefe yapmak hep uzmanların, akademisyenlerin harcı mıdır? Sıradan insanların kendi “deneyimlerini” felsefi bir çerçevede ifade etmeleri, başlarına gelen olaylara ve olgulara anlam vermeleri çok mu gariptir? Hâlâ Hayalleri Olanlar İçin Felsefe’de, sıradan insanların da felsefe yapma hakkının olduğu öne sürülüyor. Uzmanlığın ve bilginin ördüğü duvarlar bir tarafa bırakılarak, felsefenin geniş kitleler için de elzem olduğunun altı çiziliyor. Bu kışkırtıcı iddiayı desteklemek için yirmi beş öykü, daha doğrusu yirmi beş farklı deneyim üzerinde duruluyor. Okur bu deneyimlerde biraz da kendi hikâyesini bulup yakalıyor. 

Felsefe yapmanın herkesin hakkı olduğunu belirten Wolfram Eilenberger, sakin ve sade bir üslupla kaleme aldığı kitabında, felsefenin temel problemlerini belli başlı düşünürlere referanslar vererek, eğlenceli bir ruh hali içinde işliyor. Ve elbette hayatımızı kolaylaştıran, varlıklarımıza anlam veren, bizi dünyaya bağlayan felsefi düşünme yetimize sahip çıkmamız uyarısında bulunuyor, alttan alta...

Künye

Yazar Hakkında

Wolfram Eilenberger

1972’de Almanya’nın Freiburg kentinde doğdu. Ödüllü bir yazar, gazeteci ve filozof olan Eilenberger, Heidelberg Üniversitesi’nde felsefe yüksek lisansı yaptı, doktorasını ise Zürih Üniversitesi’nde tamamladı. Doktora çalışmaları esnasında gazetecilik yapmaya başladı, yazıları Die Zeit, Seuddeutsche Zeitung, Der Tagesspiegel gibi mecralarda yayımlandı. Felsefi düşüncelerin, politika, kültür ya da spor olsun, bugünkü yaşamımıza uygulanmasını tutkuyla savunmaktadır. Philosophie Magazin’in kurucu editörüdür ve bugüne kadar dokuz kitap yayımlamıştır. Türkçede daha önce Hâlâ Hayalleri Olanlar İçin Felsefe başlıklı çalışması olan Eilenberger’in Mart 2018’de yayımladığı Zeit der Zauberer: Das große Jahrzehnt der Philosophie 1919-1929 (Sihirbazların Zamanı: Felsefenin Muazzam On Yılı 1919-1929) Almanya’da hemen çoksatan kitaplar arasına girdi ve 20’den fazla dile çevrildi. Kasım 2018’de prestijli Bayerischer Buchpreis’a layık görüldü. Şu âna kadar Toronto ve Indiana Üniversitelerinde dersler vermiştir.


Wolfram Eilenberger

Tüm Wolfram Eilenberger kitaplarını görmek için tıklayın.