Genç Werther'in Acıları

Genç Werther'in Acıları

Johann Wolfgang von Goethe Çeviri: Ahmet Arpad
ISBN: 978-605-314-059-7
3.Baskı - 2017

Genç Werther’in Acıları, kavuşamamanın yarattığı sarsıntıları işleyen kusursuz bir aşk anlatısı. Aşka tutulmuş insanın neredeyse bütün halleri berrak bir dille, derinlere inen bir bakışla resmediliyor, “şüphe” bile.

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
12,00 TL
16,00 TL

Kitap Hakkında

İnsanı hayata bağlayan sayısız yol vardır. Aşk da bu yollardan biri, belki de en güzeli. Ama güzel olduğu kadar tehlikelidir de aşk! Mantığın ve aklın ötesindedir çünkü: İçeride, diplerde gerçekleşen bir patlama, kendini aşıp yıkma, sevilen kişide birleşme, erime, hatta kaybolma arzusudur. Her aşk kavuşma arzusunun etrafında döner. Kavuşmak imkânsız bir hal aldığında, infilak etmeyi de göze alır. Goethe’nin Genç Werther’in Acıları, kavuşamamanın yarattığı sarsıntıları işleyen kusursuz bir aşk anlatısı. Aşka tutulmuş insanın neredeyse bütün halleri berrak bir dille, derinlere inen bir bakışla resmediliyor, “şüphe” bile:
Hayır, kendi kendimi aldatmıyorum ben! Kara gözlerinin bana olan ilgisini okuyorum, yazgımı da. Evet, hissediyorum; çünkü duygularıma inanıyorum, acaba yüksek sesle söyleyebilir miyim?
Yüksek sesle söylenemediğinde, şüpheyi hakikat katına yükselten, inancı paramparça eden aşk... Werther’in körpe aşkı... Sadece kendi toprağında kalan, ama kök salamayan, genişleyemeyen ve tam da bu nedenle yüzünü hayattan ölüme dönen tutkulu aşk...

Künye

Yazar Hakkında

Johann Wolfgang von Goethe
28 Ağustos 1749’da Frankfurt’ta doğdu. Goethe, edebiyatın neredeyse bütün alanlarında eserler verdi: Şiir, drama, hikâye, otobiyografi. Mektup formunda da estetik üretimlerde bulundu. Fırtına ve Coşku (Sturm und Drang) döneminin en önemli öncülerinden biriydi. 1774 yılında Genç Werther’in Acıları’nı kale-me aldı ve bu sarsıcı kitabıyla Avrupa’da tanınır hale geldi. 1790 yılından itibaren, yakın dostu Friedrich Schiller ile birlikte, antik kültür üzerinde yoğunlaşarak, Weimar Klasisizmi akımının temsilcisi ve kurucuları arasında yer aldı. 22 Mart 1832’de Weimar’da hayatını kaybeden Goethe, bugüne kadarki Alman edebiyatının en büyük yazarları arasındadır.