Gece Yarısı Gezegeninden Raporlar

Gece Yarısı Gezegeninden Raporlar

Nalo Hopkinson Çeviri: Gül Korkmaz
ISBN: 978-605-314-267-6
1.Baskı - 2018

Bilimkurgu ve fantezi türlerinde, feminist bakış açısına dayanan bu sıra dışı ve orijinal eser seçkisi, esas itibariyle edebiyatta ırk ve ırkçılığı konu alıyor.

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
6,25 TL
8,33 TL

Kitap Hakkında

Bilimkurgu ve fantezi türlerinde, feminist bakış açısına dayanan bu sıra dışı ve orijinal eser seçkisi, esas itibariyle edebiyatta ırk ve ırkçılığı konu alıyor. Gece Yarısı Gezegeninden Raporlar’da etkileyici, sürükleyici ve çarpıcı göndermeleriyle ezber bozan iki öykü yer almaktadır. Bunların yanı sıra, yazarın Uluslararası Sanatta Fantastik Edebiyat Derneği’nin konferansında yaptığı; bilimkurgu ve fantastik edebiyatta ırkçılığı eleştiren ve ona karşı yeni bir soluğu yükseltmeyi hedefleyen etkileyici konuşması bulunmaktadır. Çalışma, son olarak yazarla yapılan bir röportajı içermektedir. Bilimkurgu ve fantastik edebiyat çevresinde ve bu türde yayımlanan eserlerin içeriklerinde kök salmış ırkçılığı su yüzüne çıkaran bu seçki, yalnızca edebi derinliğiyle değil, politik ve insani duruşuyla da dikkat çekici bir enerjiye sahip.

Künye

Yazar Hakkında

Nalo Hopkinson

Toronto ve California’da yaşayan Jamaikalı yazar Nalo Hopkinson, Karayip mitleri ve halk edebiyatı unsurlarını bilimkurgu ve fantastik roman türlerinde kendine özgü bir şekilde kullanır. Bilimkurgu ve fantezi edebiyatının en sevilen ve saygı duyulan yazarlarından biri olan Hopkinson, aynı zamanda ilerici ve eşitlikçi sesiyle de türün en çarpıcı eserlerini yaratmıştır. Fantastik edebiyata yeni bir nefes ve derinlik katan roman ve kısa öykülerinin yanı sıra, Hopkinson aynı zamanda farklı öykü seçkileri oluşturup yayıma hazırlıyor. Hopkinson bilimkurgu ve fantastik edebiyat dünyasındaki ırk ve etnisite tartışmalarını ilerletmek ve bu konularda ilerici adımlar atmak ve gelişim sağlamak amacıyla kurulan Carl Brandon Topluluğu’nun da kurucu üyelerinden biri...


Bilimkurgu

Bilimkurgu dizisinin tüm kitaplarını görmek için tıklayınız.