Fişlemenin Kısa Tarihi

Fişlemenin Kısa Tarihi

Hüseyin Aygün ISBN: 978-975-539-817-4
3.Baskı - 2014

Bu kitap, kendi ülkesinde düşman görülenlerin ve her an görülebilecek olanların kısa ama anlamlı öyküsünü belgeleri ve tanıklarıyla anlatıyor.

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
4,00 TL
13,00 TL

Kitap Hakkında

Fişleme, neredeyse dünyanın her yerinde kullanılan bir izleme ve yönetme yöntemidir. 21. yüzyıla gelindiğinde, internetin ve dolayısıyla bilgi ağının genişlemesi, devletlerin bu yönteme giderek daha sık başvurmasını beraberinde getirdi. Giderek genişleyen bir fişleme alanı oluştu ve bu alanın kontrolünü de yine devletler ele geçiriyor. 

Türkiye’de fişleme çoktan beri devlet idelojisinin resmi araçlarından biri haline gelmiş durumda. Hayatın olduğu her yerde, devlet bir şekilde araçlarını çalıştırıyor ve insanların da en doğal eylemlerini dahi fişlemenin konusu, hatta aracı haline getirebiliyor. Siyasi görüşten cinsel eğilime, mezhep farklılığından bıyık bırakma şekline kadar her “ayrıntı”, devlet tarafından hakkınızda bir fiş oluşturulmasına, yani fişlenmenize yol açabiliyor. Bu kitabı satın almış olmanız dahi devlette bir fişinizin olmasına neden olabilir.

24. dönem TBMM milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi Hüseyin Aygün, fişle(n)me sorununun algılanması ve yeniden değerlendirilebilmesi için yazdığı bu kitapta, hem geçmişin hem de bugünün izlerini sürüyor. Halkın devletle olan ilişkilerinde yaşadığı, her an suçlanma ve “şüpheli” durumuna düşürülme ihtimalinin getirdiği sorunları dile getiriyor. Fişlemenin Kısa Tarihi, kendi ülkesinde düşman görülenlerin ve her an görülebilecek olanların kısa ama anlamlı öyküsünü belgeleri ve tanıklarıyla anlatıyor.

Künye

Yazar Hakkında

Hüseyin Aygün
Dersim’de doğdu. Ankara Hukuk Fakültesi mezunu. İki dönem Dersim Baro Başkanlığı yaptı, “Dersim 1938” ile ilgili çeşitli kitaplar yazdı; ilk eseri Zazaca’dır. İnsan hakları ile ilgili hukuki pek çok çalışma yürüttü. 2011’de CHP Dersim Milletvekili olarak parlamentoya girdi. Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi ve BirGün gazetesi yazarıdır.

Yazarın daha önce yayımlanmış eserleri:
Eve Tarixe Ho Teri Amaene [Kendi Tarihiyle Yüzleşmek] (2007), Tij Yayınları; Dersim 1938 ve Zorunlu İskân (2009), Dipnot Yayınları; 0.0.1938 Resmiyet ve Hakikât (2010), Dipnot Yayınları; Dersim 1938 ve Hacı Hıdır Ataç’ın Defteri (2012), Dipnot Yayınları.