Film Eleştirisi

Film Eleştirisi

Lale Kabadayı, Lale Kabadayı ISBN: 978-975-539-748-1
1.Baskı - 2013

Film eleştirisi, film ve izleyici/okur arasında sanatsalCbağın kurulmasındaCgüçlü bir aracı işleviCgörür.

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
Tükendi

Kitap Hakkında

Film eleştirisi, film ile izleyici/okuyucu arasında sanatsal bağın kurulması için güçlü bir aracı konumundadır. Sinema çalışmalarının en önemli alanlarından birini oluşturan film eleştirisi, filmle ilgili bilgi vermenin çok ötesine geçen bir yaratım olarak kabul edilir. Film eleştirisi, disiplinlerarası ilişkiler kurularak, filmin, sosyolojik, ideolojik, psikolojik, felsefi, tarihsel bağlamda incelenmesini sağlar. Bu doğrultuda film eleştirisi, popüler okumalar değil, derinlemesine çözümlemeler gerçekleştirir. Film Eleştirisi-Kuramsal Çerçeve ve Sinemamızdan Örnek Çözümlemeler kitabı, film eleştirisinin teorik yapısını belirlemek ve eleştiri yazımında kullanılan yaklaşımları örnekler eşliğinde açıklamak üzere hazırlanmıştır. Kitap, eleştiri kavramının incelenmesini ve eleştiri yazımında yararlanılan temel kavramları ele alır. Ayrıca film eleştirisinde kullanılan yaklaşımları irdeleyerek, seçilen filmlerle eleştiri yazımını örneklendirir.     Lale Kabadayı’nın kitabı, kuramsal çerçeve ile sinemamızdan örnek çözümlemeleri biraraya getirerek bu alandaki büyük bir boşluğu doldurma amacındadır. Kitap bu doğrultuda, tüm sinemaseverler için rehber bir çalışma olma niteliğindedir. 

Künye

Yazar Hakkında

Lale Kabadayı
İzmir’de doğdu. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-TV ve Sinema Bölümü’nü bitirdi. Yerel ve ulusal televizyon kanallarında muhabirlik, yapım ve yönetmen yardımcılığı görevini sürdürürken, yüksek lisansını da tamamladı. 1999 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-TV ve Sinema Anabilim Dalı’nda Araştırma Görevlisi oldu. Aynı bölümde Doç. Dr. unvanını aldı.

Film çalışmaları üzerine yayımlanan çeşitli derleme kitaplarda, film çözümlemeleri üzerine makaleleri yer aldı.

Aynı bölümde, ‘‘Film Yapımı’’, ‘‘Sinemada Türler’’, ‘‘Film Eleştirisi’’, ‘‘Türk Sinemasında Dönemler ve Türler’’, ‘‘Film Kuramları’’ dersleri veren Doç. Dr. Lale Kabadayı, halen Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-TV ve Sinema Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yapıyor.