Film Eleştirisi

Film Eleştirisi

Lale Kabadayı ISBN: 978-975-539-748-1
3.Baskı - 2018

Film Eleştirisi kitabı yalnızca “sinema severler” için değil, “film eleştirmeni” olmak isteyenler ve “film yapmanın heyecanını duyanlar” için de okunması gereken bir kılavuz özelliği taşıyor.  

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
15,28 TL
20,37 TL

Kitap Hakkında

Sinema çalışmalarının ve sinemayı öğrenmenin en önemli  alanlarından biri, hiç kuşkusuz, “film eleştirisi”dir.

Film eleştirisiyle ilişki izleyiciyi/okuru edilgenlikten kurtarır. Disiplinler arası algı yaratır. Filme, sinemaya ve hayata toplumsal, ideolojik, psikolojik, felsefi, siyasi, tarihsel bağlamda düşünme alanından bakmanın imkânlarını zenginleştirir.

Film eleştirisi aynı zamanda film yapmanın bütün deneyimlerini biriktirir. Denebilir ki, eleştirinin niteliği ve gücü o alanın, her açıdan, gelişmişlik düzeyini gösterir.

Bu kitap, film eleştirisinin teorik yapısını inceliyor. Ve bu düzlemde varolan eleştiri yazımındaki yaklaşımları, temel kavramları ele alarak, açıklıyor. Çalışmayı daha anlamlı kılan bir boyut ise, bu omurga üzerinden, farklı yazarların sinemamızdan filmlere dair çözümlemeleri…

Film Eleştirisi kitabı yalnızca “sinema severler” için değil, “film eleştirmeni” olmak isteyenler ve “film yapmanın heyecanını duyanlar” için de okunması gereken bir kılavuz özelliği taşıyor.  

 

Künye

Yazar Hakkında

Lale Kabadayı
İzmir’de doğdu. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-TV ve Sinema Bölümü’nü bitirdi. Yerel ve ulusal televizyon kanallarında muhabirlik, yapım ve yönetmen yardımcılığı görevini sürdürürken, yüksek lisansını da tamamladı. 1999 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-TV ve Sinema Anabilim Dalı’nda Araştırma Görevlisi oldu. Aynı bölümde Doç. Dr. unvanını aldı.

Film çalışmaları üzerine yayımlanan çeşitli derleme kitaplarda, film çözümlemeleri üzerine makaleleri yer aldı.

Aynı bölümde, ‘‘Film Yapımı’’, ‘‘Sinemada Türler’’, ‘‘Film Eleştirisi’’, ‘‘Türk Sinemasında Dönemler ve Türler’’, ‘‘Film Kuramları’’ dersleri veren Doç. Dr. Lale Kabadayı, halen Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-TV ve Sinema Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yapıyor.