Faşizm ve Kapitalizm

Faşizm ve Kapitalizm

Angelo Tasca, Arthur Rosenberg, Otto Bauer, August Thalheimer Çeviri: Rona Serozan
ISBN: 978-605-314-258-4
2.Baskı - 2019

Marksist yazarlar A. Thalheimer, A. Rosenberg, O. Bauer ve A. Tasca’nın faşizm hakkındaki düşünceleri Prof. Dr. Rona Serozan tarafından bu kitapta toplandı. Günümüzde faşizmi anlamak ve yorumlamak için...

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
11,25 TL
15,00 TL

Kitap Hakkında

“Lümpen-Bohem kitlelerin, küçük burjuvazinin, orta sınıfların faşizme yatkın ideolojik konumları ile ekonomik bunalımların yarattığı umutsuzluk ve bezginlik iklimi, faşizmin oluşmasında ne kadar önemli bir faktör olarak belirirse belirsin, faşizm ortamının hazırlanmasında, faşizmin iktidara getirilmesinde, faşizmin uygulanmasında bütün kuklaların ipleri, son tahlilde, emperyalist finans kapitalin elinde bulunur.”

Marksist yazarlar August Thalheimer, Arthur Rosenberg, Otto Bauer ve Angelo Tasca’nın faşizm hakkındaki düşünceleri Prof. Dr. Rona Serozan tarafından bu kitapta toplandı. Günümüzde faşizmi anlamak ve yorumlamak için...

Künye

Yazarlar Hakkında

Angelo Tasca

(D. Kasım 1892-Ö. Mart 1960) İtalyan politikacı ve tarihçi. İtalya Komünist Partisi’nin kurucu üyelerindendi, ancak 1929’da partiden kovuldu. 1934’te İşçi Uluslararası Fransız Bölümü’ne girdikten sonra kendini Vichy hükümeti ile uyumlu hale getirdi. Paul Marion’un yönetiminde, Bilgi Bakanlığı’nda resmi bir görevde bulundu. Kızı Catherine Tasca, 2000-2002 döneminde Fransız Kültür Bakanı idi.


Arthur Rosenberg

Alman tarihçi (D. 1889-Ö. 1943) Berlin’de doğdu. Orta sınıf bir ailenin çocuğuydu. Berlin’de Friedrich Wilhelms Üniversitesi’nde öğrenim gördü. Bir Kitlesel Hareket olarak faşizm, faşizmin kökleri ve gelişimi hakkında makaleleri vardır.


Otto Bauer

(D. Eylül 1881-Ö. 4 Temmuz 1938, Paris). Avusturyalı sosyal demokrat politikacı Avusturya Marksizmi’nin teorisyenlerinden biri. 1920 yılında hazırlanan Avusturya anayasasının oluşturulmasına aktif olarak katıldı. Avusturya Sosyal Demokrat Partisi’nin öncülü olan Avusturya Sosyal Demokrat İşçi Partisi’nin (SDAP) sol kanadının öncülüğünü ve I. Dünya Savaşı sonrası Avusturya’nın Almanya’ya katılması taleplerinin sözcülüğünü yaptı. 1907’den itibaren partiye bağlı Arbeiterzeitung’un (İşçi Gazetesi) redaktörlüğünü üstlendi ve 1926’da partinin tarihi Linz Programı’nı kaleme aldı. 1934’te faşizme karşı Şubat Ayaklanması’na katıldı. Ayaklanmanın bastırılmasından sonra Avusturya sosyalistlerinin dış bürosunu kurduğu Brünn’e yerleşti. Almanya’nın Çekoslovakya’yı işgalinden sonra Fransa’ya kaçtı ve orada öldü.


August Thalheimer

Alman siyaset insanı (D. 1884-Ö. 1948). Sosyal Demokrat Parti’ye girdi, 1909’da sol kanada katıldı, 1914’te silah altına alındı, yaralandı 1914-1916 arasında sosyalist Volkslreund gazetesinin başyazarlığını yaptı ve 1916’dan savaşın sonuna kadar Spartakist hareketin yayın organı olan Spartakus Briele’nin gizli yönetimine katıldı 1917’de Almanya Bağımsız Sosyal Demokrat Partisi’ne (USPD) girdi, Aralık 1918’de Alman Komünist Partisi’nin (KPD) kuruluşunda yer aldı. Bu tarihten Nisan 1924’e kadar Komünist Parti ulusal komite üyesi olarak kaldı. Günlük parti gazetesi Rote Fahne’nin başyazarlığını yaptı. 1921’de devrimci saldırı kuramını savunduysa da bu eylem başarısızlıkla sonuçlandı Heinrich Brandler partinin siyasal önderliğini yürütürken, Thalheimer de kuramcılığını yürüttü. Başarısız Hamburg ayaklanmasından (Ekim 1923) sonra Komintern, bu yönetimi kınadı. Thalheimer, 1924-1928 arasında Komintern yönetiminde ve Marx-Engels Enstitüsü’nde çalıştıktan sonra, Aralık 1928’de Heinrich Brandler’le birlikte KPD’den çıkarıldı. Hitler’in iktidarı almasından sonra Fransa’ya, Haziran 1940’tan sonra sonra da Küba’ya gitti.