Faşist İdeolojinin Doğuşu

Faşist İdeolojinin Doğuşu

Zeev Sternhell Çeviri: Şule Çiltaş Solmaz
ISBN: 978-975-539-688-0
1.Baskı - 2012

Sternhell, iki savaş arasına sıkışıp kalmış gibi duran söylemlerin günümüzü anlamamıza ne denli yardımcı olduğunu da bize gösteriyor.

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
20,84 TL
27,78 TL

Kitap Hakkında

İsrail’li bir tarihçi ve dünyanın önde gelen faşizm uzmanlarından biri olan Zeev Sternhell’in en önemli çalışmasıdır Faşist İdeolojinin Doğuşu. Sternhell bu kitapta faşist ideolojinin köklerini ve faşist hareketin gelişimini büyük bir titizlikle irdeliyor ve tam bir soyağacı çıkarıyor. Bunu yaparken, gerçek beşiği dediği Fransa'daki doğumundan, İtalya'da, 1914'ten itibaren milliyetçiler ve fütüristlerle birleşip çiçeklenişinin izinde, sırtını dayadığı toplumsal mitler, yarattığı psikolojik ve ahlaki zıtlıklara kadar, faşizmin bütün gelişim aşamalarını gözler önüne seriyor. Ayrıca Sternhell, Marksizm'in anti-materyalist ve anti-rasyonalist Sorelci devrimci revizyonunun, kaygıları ekonomik olmaktan çok etik ve ahlaki olan bir revizyonun neden olduğu tartışmaların ışığında, militan faşizmin pek çok siyasi ve entelektüel temsilcisini (Mussolini, Valois, Mosley, José Antonio Primo du Rivera) olduğu kadar faşizme organik olarak bağlı olmayan siyasetçiler ve özellikle Nietzsche, Sorel, Barrès, Labriola, Pareto, Corradini gibi düşünürleri de tek tek irdeliyor.Zeev Sternhell’e göre faşizm, kendi otonomisi ve düşünsel bağımsızlığı içinde, liberalizm ve Marksizm, demokrasi ve pozitivizm gibi yerleşik sistemlere karşı olan, bir kopma ideolojisidir; milliyetçilik ile Marksizmin anti-materyalist revizyonunu birleştirerek, yeni ve kendine özgü toplumsal bir kültürün temellerini atar. Hem toplumsal hem de birey karşıtı bir kültürdür bu.Faşizmi temelde kültürel bir fenomen olarak ele alan Zeev Sternhell, iki savaş arasına sıkışıp kalmış gibi duran söylemlerin günümüzü anlamamıza ne denli yardımcı olduğunu da bize gösteriyor.

Künye

Yazar Hakkında

Zeev Sternhell
1935 yılında Polonya’da Yahudi bir ailenin çocuğu olarak doğan Zeev Sternhell küçük yaşta babasını kaybetmiş, annesini ve ablasını da Naziler öldürmüştür. Savaş yıllarını bir subayın yardımıyla çıkardıkları Polonyalı Katolik kimlikleriyle amcası ve halasıyla birlikte geçirmiş, savaş bittiğindeyse Kızılhaç tarafından bir çocuk treniyle Fransa’ya gönderilmiştir. 1951 kışında, 16 yaşındayken bir Yahudi gençlik örgütü himayesinde İsrail’e gönderilmiş ve Magdiel gençlik köyüne yerleştirilmiştir. Sonraki yıllarda Sina Savaşı, Altı Gün Savaşı, Yom Kippur Savaşı ve Lübnan Savaşı’na katılmıştır.
1957-60 yılları arasında Hebrew University of Jerusalem’de [Kudüs İbrani Üniversitesi] politika bilimi ve tarihi okumuş, 1969’da Institut d’Etudes Politiques de Paris’te doktorasını tamamlamıştır. 1976’da The Jerusalem Quarterly’nin editörü olmuş, 1981’de mezun olduğu üniversitede hocalığa başlamıştır. Halen Kudüs’te yaşayan ve Hebrew University of Jerusalem’de Tarih ve Politik Bilimler Bölümü’nün başında olan Zeev Sternhell evlidir ve iki kız çocuğu bulunmaktadır. 

Eserlerinden bazıları şunlardır:
“Fascist Ideology”, Fascism, A Reader’s Guide, Analyses, Interpretations, Bibliography, der. Walter Laqueur, University of California Press, Berkeley, 1976, s. 315-376.
Ni droite ni gauche. L’idéologie fasciste en France, Paris: Éditions du Seuil, 1983; İngilizce çevirisi: Neither Right nor Left: Fascist Ideology in France, Princeton Univ. Press, 1995.
The Founding Myths of Israel: Nationalism, Socialism, and the Making of the Jewish State Princeton Univ. Press, 1999. 

Maurice Barrès et le nationalisme français, Bruxelles: Editions Complexe, 1985.
La droite révolutionnaire, 1885-1914. Les origines françaises du fascisme, Paris: Seuil, 1978 ve Paris: Gallimard, “Folio Histoire”, 1998.
Les anti-Lumières: Une tradition du XVIIe siècle à la guerre froide, Paris: Fayard, 2006 ve Paris: Gallimard, 2010.