Erkek Ortaçağ

Erkek Ortaçağ

Georges Duby Çeviri: Mehmet Ali Kılıçbay
ISBN: 978-975-539-077-3
1.Baskı - 1991

Annales Okulu'nun önde gelen temsilcilerinden olan kültür ve toplum tarihçisi Georgs Duby, "olay"ların değil değişmez sanılan "olgu"ların geçirdiği değişikliği; geleneksel tarihin hiçbir zaman ilgilenmediği "kaybedenlerin tarihi"ni incelemesiyle tanınıyor.

 
Tükendi

Kitap Hakkında

Annales Okulu'nun önde gelen temsilcilerinden olan kültür ve toplum tarihçisi Georgs Duby, "olay"ların değil değişmez sanılan "olgu"ların geçirdiği değişikliği; geleneksel tarihin hiçbir zaman ilgilenmediği "kaybedenlerin tarihi"ni incelemesiyle tanınıyor. Bu kitabındaki kimi konular ise Ortaçağ'da erkek, aşk, acı, sapkınlık, saraylı aşkı ve bunların dolayımında kadın...Ortaçağ'da evliliğin serveti düzenlenmek ve cinselliği kontrol etmek için organize edilen "aşksız" bir kurum olduğu, dönemin "erkek" karakteri, kadınların aşık olunamayacak kadar toplumsal hiyerarşinin altlarında yer alması, aşkın daha çok "eşit erkekler" arasında yaşanan bir duygu olduğu... Duby'nin inceldiği bazı diğer konular.

Künye

Yazar Hakkında

Georges Duby
Georges Duby 1919'da Paris'te doğdu; Besançon (1950-1951) ve Aix-en-Provence-Marseille (1951-1970) üniversitelirinde Ortaçağ tarihi hocalığı yaptı. 1970'te ünlü Collège de France'ın Ortaçağ Toplumları Tarihi kürsüsünün başına getirildi. Bunun yanı sıra, Fransa'nın entelektüel elitini biraraya toplayan ve Académie Française'i de bünyesinde barındıran Institut de France'ın Académie dès Inscriptions et Belles-Lettres'inin üyeliğine seçildi.

Marc Bloch'tan sonra en prestijli Fransız Ortaçağ tarihi uzmanı sayılan Duby, ayrıca Anneles okulunun izindin giderek tarih yöntemini ve kavrayışını değiştiren başlıca kişiler arasında yer almaktadır. Toplum ve Uygarlık tarihi denilen bir alanı inşa etme çabalarını sürdürmektedir.

Fransız tarihçiliğinin piri olan Braudel'in 1985'te ölmesinden beri, Duby; Jacques Le Goff ve François Furet ile birlikte Fransız tarihçiliğinin en önde glene temsilcilerinden biri sayılmaktadır.


Georges Duby

Tüm Georges Duby kitaplarını görmek için tıklayın.