En Güzel Günlerini Demek Bensiz Yaşadın

En Güzel Günlerini Demek Bensiz Yaşadın

Can Gürses ISBN: 978-605-314-430-4
1.Baskı - 2020

Can Gürses’in 21 yaşında yazdığı, yazdıktan üç yıl sonra 2014’te yayımlanan, usta işi ilk romanı "En Güzel Günlerini Demek Bensiz Yaşadın" sadece Deryadil ailesini değil, hepimizin ailesini anlatır.

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
18,00 TL
24,00 TL

Kitap Hakkında

“Vasiyetimi okumaya başlasam bırakır mısınız kavgayı? Odamda, yatağımın yanındaki çekmecede. Şarkıyı falan bırakıp, getireyim, okuyayım mı? Keyfinizi kaçırayım, yemekleri çöpe atayım mı? Ne kadar yazık ediyoruz zamana. Bir daha niye gelesiniz bu eve? Buradayız, evimizde. Hep birlikteyiz. Koza bile burada. Eskisi gibi. Daha da kalabalığız. Ne güzel. Ne gerçek. Aile dediğin kalabalık bir sofradır. Daha ne?” 

En Güzel Günlerini Demek Bensiz Yaşadın, içinden sanat, müzik, tarih, İstanbul ve en çok da tüm halleriyle insanın geçtiği Can Gürses romanlarının ilkidir. Can Gürses’in 21 yaşında yazdığı, yazdıktan üç yıl sonra 2014’te yayımlanan, usta işi ilk romanı En Güzel Günlerini Demek Bensiz Yaşadın sadece Deryadil ailesini değil, hepimizin ailesini anlatır. Dupduru Türkçesi, derin bir anlatım yordamı ve kalıp yargıları kıran nevi şahsına münhasır tekniğiyle yazar, 2007’nin güneşli bir Ocak gününde Deryadil ailesini, Edibe’nin hazırladığı sofra başında toplar. Edibe, 12 Eylül’de yurtdışına kaçan kızı Koza’nın 27 yıl sonra ülkesine dönmesiyle aileyi nihayet biraraya getirmiştir. Sofra başındaki herkes, birbirlerini diğerinin sevmediği yemek üzerinden anlatır. Aile tarihini bir de ailenin yıllanmış yakın tanıkları olan eşyalar dile getirir. Uçlardaki ve diplerdeki duygularla dolu geçen bu akşam yemeğiyle yazar, esasında “ben ve ötekinin, biz ve onların tohumunun atıldığı yer” olarak gördüğü aileyi ve okuru ertesi gün alacakları habere hazırlamaktadır. 

Künye

Yazar Hakkında

Can Gürses

6 Temmuz 1989’da İstanbul’da doğdu. Yatılı okuduğu VKV Koç Özel Lisesi’nden Cervantes’in Don Kişot’u, Oğuz Atay’ın Tutunamayanlar’ı ve Bulgakov’un Usta ile Margarita’sı üzerinden ironi-yazar-toplum ilişkisini tartıştığı tezinden tam not alarak, International Baccalaureate (Uluslararası Diploma) ile 2007’de mezun oldu. 

İngiltere’de The University of Kent’te Karşılaştırmalı Edebiyat ve Film bölümlerini Krzysztof Kieslowski’nin Aşk Üzerine Kısa Bir Film, Mavi ve Veroniqué’in İkili Yaşamı filmleri üzerinden gerçekliğin kurmacalığını tartıştığı tezi ile en yüksek ikinci dereceyle 2010’da bitirdi. 

İskoçya’da The University of Edinburgh’ta Karşılaştırmalı Edebiyat dalındaki yüksek lisans eğitimini, Orhan Pamuk’un Beyaz Kale ve Amin Maalouf’un Afrikalı Leo romanları üzerinden kimliğin Doğu-Batı ve ben-öteki parçalanmasını çözümlediği teziyle 2011’de tamamladı. 

Üniversite yıllarında ilk romanı En Güzel Günlerini Demek Bensiz Yaşadın ile küçük ve büyük çocuklar için kaleme aldığı İnce ile Uzun adlı serinin üç kitabını yazdı.

Bilgi Üniversitesi’nde “Eleştirel Düşünce” ile “İngiliz Dili ve Edebiyatı” derslerini verdiği, Bir+Bir dergisindeki “Edebiyat Gardırobu” adlı köşesinde yazdığı dönem ikinci romanı Kırık Beyaz’ı tamamladı. 

2013-2017 yılları arasında Ölüyordum, Geçerken Uğradım adlı üçüncü romanını kaleme aldı. Ölüyordum, Geçerken Uğradım, Fikir Kulüpleri Federasyonu tarafından 2019’da roman ödülüne lâyık görüldü.

10 Ekim 2015 anısına yayınlanan Barış Portreleri kitabında Veysel Atılgan’ı “Kendime Kanat Yapsam Uçabilir Miyim Anne?” hikâyesiyle anlattı. 

2017’de Ursula K. Le Guin’in şiir kitabı Late in The Day’i Günün Geç Vakitleri ismiyle Türkçeleştiren Can Gürses, 2018-2019 yılları arasında James Joyce’un A Portrait of the Artist as a Young Man romanını dilimize çevirdi. 

2019’da “Zamanın Ötesindeki Diyar” adını verdiği sinema senaryosunu yazdı. 

Dördüncü romanı Bir Ömrün Takvimi’ni yazıyor. 

Romanları: En Güzel Günlerini Demek Bensiz Yaşadın (2014), Kırık Beyaz (2105), Ölüyordum, Geçerken Uğradım (2017)

Küçük ve Büyük Çocuk Romanları: İnce ile Uzun I- Acıbadem Kurabiyesi, İnce ile Uzun II- Büyümüş de Küçülmüş Deniz Kızı, İnce ile Uzun III- Kazablanka (2015)

Çevirileri: Günün Geç Vakitleri -Ursula K. Le Guin (2019) 


Can Gürses

Tüm Can Gürses kitaplarını görmek için tıklayın.