Eleştirel Psikoloji

Eleştirel Psikoloji

Dennis Fox, Stephanie Austin, Isaac Prilleltensky Çeviri: Baran Gürsel, Güneş Kayacı Sevinç, İpek Demirok
ISBN: 978-975-539-672-9
2.Baskı - 2017

Kitap, topluma psikoloji ile yeniden bakmak isteyenler, psikolojinin toplumsal değişimde nasıl bir rol oynayabileceğini görmek isteyenler için iyi bir kaynak.

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
37,50 TL
50,00 TL

Kitap Hakkında

Psikoloji dediğimizde aklımıza delilik, TV dizileri, evlilik programları, sabah şovları, kişisel gelişim kitapları, iyi anne baba olma yolları geliyor artık son zamanlarda. Psikolojinin popüler kültüre yansıması bunlar olsa da, bu kitapta ne bunları ne de anaakım psikolojik bilgiyi bulacaksınız. Eleştirel Psikoloji kitabının editör ve yazarlarından biri olan Dennis Fox’un ifade ettiği gibi, “Uğraşması en zor olan şeylerden biri de, çoğu psikologun, çalışmasının apolitik olduğuna dair inancıdır. Çoğu psikolog insanlara sadece yardım ettiğini düşünüyor. Aslına bakılırsa her ne kadar insanlara yardım etmeye çalışıyor olsalar da, yaptıkları çalışmalar çoğu zaman farkında olmadıkları varsayımları taşır”. Eleştirel psikoloji, psikolojiye başka bir yerden bakıyor; insanı içinde yaşadığı toplumsal bağlamda anlamaya ve insanı toplumdan etkilendiği kadar onu etkileyebilme potansiyeline sahip bir özne olarak ele almaya çalışıyor. “Eleştirel psikoloji, eşitsiz olan, politik, ekonomik ve diğer toplumsal yapıların sürdürülmesini destekleyen anaakım psikolojinin içindeki kuvvetlere karşı çıkma çabasıdır.”Aslında bu kitap, topluma psikoloji ile yeniden bakmak ve psikolojinin toplumsal değişimde nasıl bir rol oynayabileceğini görmek isteyenler için iyi bir kaynak. Üstelik, psikolojiye meraklı herkes okuyabilsin diye, her bölümde, önemli kavramları açıklayan bir sözlükçe, bir okuma listesi, faydalı olabilecek internet sitelerinin adresleri ve tartışma soruları yer alıyor.

Künye

Yazarlar Hakkında

Dennis Fox
Dennis Fox, Springfield'taki Illinois Üniversitesi'nde hukuki ça- lışmalar ve psikoloji bölümünden emekli bir doçenttir. Isaac Prillel- tensky ile birlikte, Radikal Psikoloji Ağı'nı kurmuş (1993) ve Eleştirel Psikoloji'yi (1997) yayına hazırlamıştır. Anarşist kuramdan yararlana- rak psikoloji, adalet ve hukuk arasındaki kesişme noktalarını inceleyen eleştirel denemeleri, American Psychologist ve Behavioral Sciences and the Law'dan New Ideas in Psychology and Radical Psychology'ye birçok akademik yayında yer almıştır. Tam zamanlı akademik çalışmadan uzaklaşıp Boston'a taşındığından beri, Boston Globe, Education Week, Salon.com, Radical Teacher, ve Social Anarchism gibi yayınlar için anali- tik, fikir belirten ve kişisel denemeler yazmıştır. 2006'da Fox, Filistin'de Batı Şeria'daki Birzeit Üniversitesi'nde Hukuk ve Toplum alanında da- nışman ve İsrail'deki Ben Gurion Üniversitesi'nde barış ve çatışma çözümleri alanında Fulbright Kıdemli Uzmanı'ydı. Denemeleri, blog ve fotoğraf galerileri için: dennisfox.net.
Stephanie Austin
Stephanie Austin, psikoloji alanında doktorasını 2004 yılında, Kanada'nın Toronto şehrinde bulunan York Üniversitesi'nde tamam- lamıştır. O zamandan beri, toplumsal adalet ve insanların refahı hak- kında, bağımsız bir şekilde araştırma yapmakta, bu konularda yazılar yazmakta ve toplumsal çalışmalar gerçekleştirmektedir. Stephanie, yük- sek lisansta İsaac Prilletensky ile birlikte çalışırken eleştirel psikoloji ile tanışmıştır ve doktorasına da Thomas Teo ile devam etmiştir. Eleştirel psikoloji alanında Isaac Prilleltensky, Tod Sloan ve Dennis Fox ile bir- likte çalışmalar yayınlamıştır. Şu anda Kanada'da Kadın Sağlığı ve Toplumsal Cinsiyet İncelemeleri Bürosu'nda, politikaların incelenmesinden sorumlu olarak çalışmaktadır. Stephanie, Kanada'daki kız çocuklarının güçlendirilmesi, liderlik becerilerinin geliştirilmesi ve sağlıklı gelişme- lerinin sağlanması için çalışan, kendisinin de kurucularından olduğu bir örgütün (www.powercampnational.ca) yönetim kurulu başkanıdır
Isaac Prilleltensky
Isaac Prilleltensky Florida'daki Miami Üniversitesi'nde Eğitim Okulu dekanıdır. Arjantin'de doğmuş; İsrail, Kanada, Avustralya ve ABD'de çalışmıştır. Okul psikologluğu pratiğini takiben, Isaac, eksiklik odaklı, reaktif ve bireyci yaklaşımların sınırlarını görmüş ve bir topluluk psikoloğu olmuştur. Kişisel, ilişkisel, örgütsel ve kolektif iyi olma hali üzerinde adaletin rolüyle ilgilenerek, şu sıralarda, güçlü yanlara odaklı, önleyici, güçlendirici ve toplum değişimine yönelik yaklaşımlar geliştirmek konusunda sağlık hizmetleri ve insani hizmetler alanında çalışmaktadır. Yedi kitap, iki mesleki yayın özel sayısı ve düzinelerce makalenin yazarı, eş-yazarı veya eş-editörüdür. Amerikan Psikoloji Birliği ve Topluluk Araştırmaları ve Eylemi Topluluğu'nun üyesidir. 2002'de, Britanya Psikoloji Topluluğu misafir üyesi olmuştur. Web sayfası: www.education.miami.edu/Isaac.